Temná história Patrónky: Čomu vďačí za svoje meno a ako na ňu nadväzuje pomenovanie Westend?

Temná história Patrónky. Foto: pixabay.com , pixabay.com , www.facebook.com

Aká história sa skrýva za vznikom názvu Patrónka a ako na ňu nadväzuje dnešné pomenovanie Westend? Viac sa dozviete v článku.

Patrónka vďačí za svoje meno pánovi Georgovi Rothovi a továrni na patróny (náboje), ktorá sa tu nachádzala od roku 1872 do roku 1939. Na prelome 19. a 20. storočia v továrni na patróny pracovalo okolo 3-tisíc zamestnancov a vyrábalo sa tu až milión nábojov denne.

Rothova továreň na patróny – Patrónka. Foto: www.facebook.com

Po skončení prvej svetovej vojny a po vzniku Československa sa výroba nezastavila a fabrika sa naďalej rozširovala. V roku 1930 nastal pri výrobe výbuch, pri ktorom uhorelo sedem robotníčok. V roku 1937 sa z bezpečnostných a organizačných dôvodov rozhodlo o presunutí výroby do Považskej Bystrice. Areál nevyužívanej továrne sa následne stal súčasťou Ústavu pre mrzáčkov. Avšak málokto vie o temnej histórii továrne.

V roku 1942 tu bolo zriadené koncentračné stredisko pre Židov, odkiaľ boli transportovaní do Osvienčimu. Z Koncentračného strediska Bratislava-Patrónka bolo dokopy prevezených do nemeckých vyhladzovacích táborov v Poľsku skoro 8-tisíc židovských obyvateľov. Do roku 1945 bol oficiálny názov tejto lokality Westend (v preklade západný koniec). V roku 1920 sa v tejto oblasti pustilo do rozsiahleho projektu výstavby vilových rodinných domov pod rovnakým názvom, kde neskôr pribudla i škola pre deti z okolia. V súčasnosti sa tak volá biznis centrum, ktoré v lokalite Patrónky vyrástlo.

Súčasný stav Rothovej továrne na patróny. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk