Sociálna sieť TikTok prináša niekoľko nástrah, polícia varuje rodičov aj tínedžerov

polícia varovanie deti telefon aplikácia
Foto: ilustračné, GettyImages

Polícia sa obracia na rodičov, aj samotných užívateľov, aby dávali pozor na nástrahy, ktorá táto moderná forma komunikácie prináša.

TikTok patrí v súčasnosti medzi veľmi obľúbené mobilné aplikácie a svojich užívateľov má nielen v Bratislave, ale aj vo zvyšku krajiny. Používateľmi aplikácie sú prevažne osoby do 20 rokov, avšak obľubu si vyslúžila aj u mladistvých do 15 rokov.

Polícia vystríha pred narušením súkromia či kyberšikanou. Je nutné si uvedomiť, že videá uverejnené na TikToku sa dostávajú k mase neznámych internetových užívateľov, medzi ktorými sú aj potenciálni páchatelia trestnej činnosti. Je preto dôležité chrániť si súkromie a obmedziť obsah svojho účtu len pre úzky okruh ľudí.

Tínedžeri si často neuvedomujú riziká svojho konania, keďže mnohí zverejňujú svoje videá, na ktorých sa objavujú sporo oblečení. Niekedy pritom ide o deti vo veku pod 15 rokov. Videami chcú pobaviť, prípadne sú súčasťou výzvy. Ako upozorňuje polícia, práve takýto obsah láka anonymných užívateľov, medzi ktorými sú aj pedofili.

Odporúča sa skôr diskusia a rozhovor o tejto sociálnej sieti, ako zakazovanie zo strany rodičov. Otvorená diskusia, prípadné zapájanie sa do tvorby vtipných videí môže byť podľa polície dokonca nástrojom k zlepšeniu či stmeleniu vzájomného vzťahu, ale aj kontrolou nad celým obsahom ďalších videí.

Polícia prináša niekoľko rád k používaniu TikToku

  1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí.
  2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť.
  3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť, v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate.
  4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich.
  5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa.
  6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou.
  7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov.
  8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy.
  9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí).

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk