Gröhling podotkol, že prijímacie skúšky a ani maturity sa nebudú konať tak, ako bolo zaužívané po minulé roky.
Na niektorých stredných školách by sa mohli prijímacie skúšky uskutočniť online formou. Uviedol to na tlačovej besede minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Taktiež dodal, že sa uskutočnia aj maturity.
Žiaci by tento rok prepadnúť nemali, netýka sa to však študentov, ktorí si neplnia úlohy
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v stredu 15. apríla totiž povolil konanie maturitných skúšok, záverečných skúšok, záverečných pomaturitných skúšok a absolventských skúšok v dennej a externej forme štúdia.
Podmienky skúšok
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zverejnil podmienky, za akých bude možné v školskom roku 2019/20 uskutočniť maturitné, prijímacie či absolventské skúšky na stredných školách. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ÚZV Daša Račková.
Pri maturitách bude môcť byť v triede prítomný naraz iba jeden študent, pri prijímacích skúškach maximálne dvaja študenti. Študenti musia používať rúška, vlastné písacie pomôcky, vyvarovať sa dotykov tváre či podaní rúk. Pri písomných testoch budú musieť študenti dodržiavať minimálne dvojmetrový odstup.
Pre deti bude Rozhlas a televízia Slovenska vysielať program Školský klub pre malých školákov
Rovnaké pravidlá budú platiť aj pre členov skúšobnej komisie, teda skúšajúcich pedagógov. ÚVZ odporúča, aby bola študentom aj členom skúšobnej komisie pred začatím skúšky zmeraná teplota. Žiakom aj pedagógom zároveň odporúča, aby priebežne kontrolovali svoj zdravotný stav.
Zabezpečenie škôl
Momentálne sa v spolupráci s riaditeľmi a zriaďovateľmi stredných škôl, ktorých je zhruba 690, ministerstvo školstva pokúsi zosumarizovať technické zabezpečenie škôl. Teda overiť, či školy reálne vedia dodržať všetky povinnosti a opatrenia ÚVZ SR.
Gröhling podotkol, že prijímacie skúšky a ani maturity sa nebudú konať tak, ako bolo zaužívané po minulé roky. Vysvetlil, že študenti sa nebudú stretávať v školách v takom objeme a bude sa pracovať s dlhším časovým rozpätím.
Staré Mesto pokračuje v zámere vytvorenia Spojenej školy Vazovova
Dodal, že o uskutočnení týchto úkonov, by sa malo uvažovať s otvorenou mysľou. Ako príklad uviedol online prijímacie pohovory, ktoré sa budú konať 16. apríla na jednej z bratislavských škôl.
Možné alternatívy
Podľa ministra by mohlo ísť o istú alternatívu tam, kde by to bolo možné, keďže na niektorých školách na to podmienky nie sú. S maturitami by žiaci taktiež mali rátať. Avšak podľa ministra sa môže meniť obsah a forma maturitnej skúšky.
„Ja osobne si myslím, že Slovensko asi po prvýkrát zažije maturitu tak, ako ju nepoznáme,“ poznamenal. Minister podotkol, že v súčasnej situácii vidí aj pozitíva. Podľa neho núti aktuálna doba ľudí v systéme vymýšľať spôsoby, ako dané veci uskutočniť.
Pravidlá štátnic
Absolvovať štátne skúšky ÚVZ umožní aj študentom lekárskych fakúlt, pre ktorých budú platiť rovnaké pravidlá.
Štátne skúšky budú môcť absolvovať študenti v odboroch všeobecné lekárstvo, zubné lekárstvo, farmácia, ošetrovateľstvo, pôrodná asistencia, urgentná zdravotná starostlivosť, fyzioterapia, verejné zdravotníctvo, laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve, rádiologická technika, dentálna hygiena, zubná technika, fyziologická a klinická výživa a v obore zdravotnícke a diagnostické pomôcky.
Zatvorené školy
Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia.
Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.