Bývanie v satelitoch pri Bratislave je čoraz populárnejšie

Domy na predmesti.jpg
Foto: Pixabay

Bratislava dlhodobo bojuje s vážnym problémom – kým počet ľudí, ktorí by chceli žiť v hlavnom meste narastá, možnosti bývania sa neustále znižujú. A práve preto sa v dôsledku obmedzenej ponuky a vysokých cien čoraz viac ľudí sťahuje do dediniek neďaleko Bratislavy.

Satelitné obce sú populárne všade vo svete

Satelitné obce neďaleko veľkých miest sa tešia obľube nielen u nás, ale všade vo vyspelom svete. Predsa len nehnuteľnosti v týchto obciach stoja menej ako vo veľkomeste a poskytujú aj väčší komfort. Veď len málokto by rád nevymenil malý mestský byt za dom so záhradou.

Prvý veľký bum s výstavbou satelitných obcí sa v okolí Bratislavy začal v roku 2008. Mnohé obce však v počiatku bojovali s nedostatočnou infraštruktúrou. Tieto problémy väčšina obcí už postupne odstránila, alebo pracuje na odstránení, a tak sa bývanie neďaleko Bratislavy stáva čoraz pohodlnejším.

Aj sčítanie obyvateľov v minulom roku potvrdilo, že obce v okolí Bratislavy sa výrazne zahusťujú. Výborným príkladom je najväčší bratislavský satelit – Hviezdoslavov. Počet obyvateľov tejto dediny za posledných 15 rokov narástol až 15-násobne. Kým v roku 2011 mala obec s trvalým pobytom prihlásených približne 600 obyvateľov, teraz ich má takmer 2500. A to rozhodne nie sú všetci obyvatelia, ktorá v tejto obci žijú. K výraznému nárastu populácie v obci tak zjavne prispel práve satelitný bum.

Viac ako 3000 obyvateľov pribudlo za posledných 10 rokov aj nasledujúcim obciam v okolí Bratislavy – Dunajská Lužná a Slovenský Grob. Ďalšími obľúbenými satelitnými obcami Bratislavy sú: Chorvátsky Grob, Malinovo, Rovinka, Miloslavov, Most pri Bratislave a Hamuliakovo.

Mnohých neodradia ani desiatky minút v kolónach

Najväčšou nevýhodou bývania v satelite Bratislavy je rozhodne dochádzanie za prácou. Kým niektoré satelity majú pomerne dobrú dostupnosť, z iných cesta do práce v hlavnom meste môže trvať aj hodinu. A to ani nie tak v dôsledku vzdialenosti, ale kolón. Tento problém však čiastočne vyriešila pandémia koronavírusu, ktorá so sebou priniesla homeoffice, ktorý si mnohé firmy ponechali až do dnes. Postupne sa pracuje aj na budovaní obchvatu Bratislavy, ktorý má taktiež prispieť k odľahčeniu dopravy.

Kým v začiatkoch satelitného bumu sa ľudia pracujúci v Bratislave sťahovali do obcí vzdialených maximálne pár kilometrov, dnes sa stávajú obľúbenými aj obce vzdialené desiatky kilometrov.

Rodinný dom za nižšiu cenu než byt v Bratislave

Popularita satelitov je postavená najmä na možnosti bývania v domoch. Väčšinu nehnuteľností v satelitných dedinkách tvoria bungalovy. Gro výstavby tvoria typizované projekty domov typu bungalov od developerských firiem. Bývanie v byte na dedine až také populárne nie je, ale väčšina satelitov ponúka aj takúto možnosť. Predsa len, stále takéto bývanie vyjde lacnejšie ako kúpa bytu v meste, a preto si aj takéto byty nájdu svojich majiteľov.

Zaujímavou možnosťou je aj kúpa pozemku v satelitnej obci a stavba domu vo vlastnej réžii. Výhodou takého riešenia je najmä fakt, že váš dom nemusí byť rovnaký ako desiatky až stovky ďalších domov v obci a môžete si ho presne prispôsobiť svojim požiadavkám. Plusom jej aj možnosť výberu zrealizovateľa stavby podľa vlastných preferencií.

Postaviť si v ľubovoľnom satelite Bratislavy môžete nechať napríklad montovaný dom od spoločnosti Mirano, ktorá sa už dlhé roky venuje stavbe montovaných domov v rámci celého Slovenska. Takéto riešenie bude veľkou záchranou vtedy, ak vám nevyhovujú dostupné developerské projekty v danej obci, ale naopak lokalita vám vyhovuje na stopercentne.

Bývanie v satelite si získalo popularitu u mnohých. No rozhodne nie je pre každého. Stále sa nájde skupina ľudí, ktorá uprednostní bývanie v meste aj za cenu vyšších cien. No napríklad pre mladé rodiny s deťmi je bývanie v dome v satelite jedným z najlepších možných riešení.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk