BVS po piatich rokoch vymení strážnu službu, čím ušetrí ročne 1,5 milióna eur

Pohľad na administratívnu budovu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) na Prešovskej ulici. Bratislava, 19. apríl 2019.
Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Rozdiel medzi ponukou prvého a druhého uchádzača podľa BVS prevýšil milión eur ročne.

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) po piatich rokoch vymení strážnu službu a ušetrí ročne 1,5 milióna eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca BVS Peter Podstupka.

Vodárenskú infraštruktúru v regióne už nebude strážiť SBS Bonul. Nová strážna služba DUG s.r.o. z Rimavskej Soboty ako víťazný uchádzač predložila v transparentnom verejnom obstarávaní v porovnaní s ostatnými súťažiacimi, ale aj s predpokladanou cenou, výrazne lepšie cenové podmienky,“ uviedol Podstupka s tým, že BVS ročne oproti predpokladom ušetrí 1,5 milióna eur.

Ušetria milión

Rozdiel medzi ponukou prvého a druhého uchádzača podľa BVS prevýšil milión eur ročne. „V súťaži na novú strážnu službu sme výrazným spôsobom zjednodušili a stransparentnili kritériá na prihlasovanie sa do súťaže, a to nám vygenerovalo veľmi dobrú cenu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš.

Nový dodávateľ strážnej služby musel podľa neho veľmi podrobne vysvetliť, ako za cenu významne nižšiu ako ďalší uchádzači zabezpečí ochranu objektov v nezmenenom štandarde.

Od nástupu nového vedenia sme transparentnými výberovými konaniami ušetrili už približne tri milióny eur, ktoré môžeme použiť na rozvoj BVS a opravu vodárenskej infraštruktúry,“ doplnil Olajoš.

Začína v auguste

Na súťaži na dodávateľa strážnej služby sa zúčastnili štyria uchádzači, víťaz preberie ochranu objektov BVS od začiatku augusta.

Aktuálne je zmluva uzatvorená na jeden rok s ročnou opciou. BVS má ambíciu za ten čas vypracovať bezpečnostný audit, ktorý nanovo preverí a definuje rozsah a spôsob ochrany jednotlivých objektov,“ uvádza BVS.

Následne bude znova vypísaná transparentná súťaž na dlhšie obdobie. Dlhodobá zmluva by mohla podľa predpokladov BVS priniesť ešte výhodnejšie jednotkové ceny.

Oneskorené obstarávanie

Skupina 29 akcionárov BVS si myslí, že verejné obstarávanie na výber strážnej služby BVS bolo oneskorené a žiada o vyvodenie zodpovednosti.

Podľa zástupcu malých akcionárov BVS Miroslava Draguna súčasný poradca predsedu predstavenstva a bývalý predseda predstavenstva BVS Boris Masloviec a generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti BVS Infra Services a bývalý člen predstavenstva BVS Henrich Haščák nesú manažérsku zodpovednosť za nezvládnuté a neskoré obstaranie novej SBS.

Vďaka tomu, že títo páni riadne a včas nezačali na základe pokynu Výboru zástupcov akcionárov BVS z 22. mája 2019 obstarávať novú SBS, tak bratislavské vodárne budú Bonulu platiť za ochranu objektov namiesto do októbra 2019 až do augusta 2020,“ tvrdí Dragun.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk