10 faktov, ktoré ste o Sade Janka Kráľa (ne)vedeli: "Park na nive", zachránená gotická veža či Napoleonov dub

Sad Janka Kráľa v Petržalke
Foto: Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch, Petržalka do roku 1918 - koláž Bratislavadeň

Sad Janka Kráľa v Petržalke patrí nepochybne k tým najkrajším parkom, aké v hlavnom meste možno nájsť. Zelený park má bohatú históriu – jeho počiatky siahajú až do 18. storočia. Stále sa však nájdu informácie a zaujímavosti, ktoré o parku prekvapia aj domácich obyvateľov. Prečítajte si 10 faktov, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

1. Najstarší verejný park v strednej Európe

Zrejme ste počuli, že petržalský park je najstarším v Bratislave. Tušili ste však, že nemá staršieho „konkurenta“ medzi sadmi a parkmi v celej strednej Európe? Vznikol v roku 1776.

2. Aupark = Park na nive

Aupark nie je len pomenovanie dnešného moderného nákupného centra, ale aj pôvodný názov parku. Ak by sme mali tento názov doslovne preložiť, dostaneme pomenovanie „Park na nive“ (z nemeckého slova die Au – niva, lúka).

3. Pôvodný tvar hviezdice

Sad bol založený v období klasicizmu podľa vtedajšieho francúzskeho vzoru. Mal tvar hviezdice s priehľadmi do priestoru. Park mal predĺžený tvar, ktorý sa zachoval podnes. Centrom parku bol kruhový priestor, kde nájdeme sochu Janka Kráľa.

Sad Janka Kráľa v Petržalke
Podoba parku na konci 18. storočia. Foto: Petržalka do roku 1918

Jeho nemecký názov je Sternalle (v preklade Hviezdicová alej). Aleje dostali názov podľa druhu stromov, ktoré v nich rástli, ako napríklad jelšová alej.

4. Janko Kráľ bol básnik – búrlivák

Mysleli ste si, že park nesie meno po lekárovi, botanikovi či inej významnej osobe? Janko Kráľ bol nielen básnik štúrovskej generácie, ale aj revolucionár.

Bol známy pre svoju vznetlivú a tvrdohlavú povahu, kvôli ktorej naňho neskôr zanevrel aj samotný Ľudovít Štúr. Nezachovala sa žiadna jeho fotografia či portrét.

5. Lumnitzerove cudzokrajné dreviny

Bratislavský botanik a lekár Dr. Štefan Lumnitzer mal veľkú zásluhu na prvej úprave parku. Práve on mal prísť s myšlienkou výsadby cudzokrajných drevín.

Sad Janka Kráľa v Petržalke
V Sade Janka Kráľa nájdete rozličné druhy rastlín a stromov. Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

6. Najstaršia reštaurácia v parku

V parku pribúdali postupne hostince a reštaurácie. Najstaršou bola reštaurácia Leberfinger, ktorá niesla meno po poslednom majiteľovi. Bola postavená v 17. storočí.

Budova slúžila ako hostinec pre cestovateľov, ktorí sa chceli prepraviť na druhý breh Dunaja. Počas napoleonských útokov bola stavba zničená a v prvej polovici 19. storočia sa postavila nová budova.

7. Zachránená gotická veža

Gotická veža je známa stavba, ktorú obdivuje veľa návštevníkov a je obľúbeným miestom fotografovania. Kedysi to bola kostolná veža patriaca františkánskemu kostolu.

Gotická veža v Sade Janka Kráľa
Gotická veža v Petržalke na pohľadnici z roku 1899. Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Statika veže však bola narušená pre zemetrasenia a mala putovať na likvidáciu. V roku 1897 ju však zachránili. Veža bola sňatá z kostola a nahradená kópiou od architekta Fridricha Schuleka.

8. Bludisko a zverinec

V parku trávilo čas veľa obyvateľov, preto nie je žiadnym prekvapením, že v ňom pribúdali rôzne atrakcie. Na začiatku 20. storočia uprostred anglickej záhrady stáli bludisko s kolotočom. Do 1. svetovej vojny bolo možné navštíviť aj zverinec.

9. Divadelné predstavenia v Aréne

História divadla v parku siaha do 18. storočia, kedy sa začali hrávať verejne prístupné predstavenia. Divadlo Aréna bolo otvorené v júli v roku 1828 a stavalo sa podľa vzoru talianskych amfiteátrov.

Hrávalo sa v ňom každú nedeľu a počas sviatkov. Na doskách sa predstavili domáci herci, ale aj z Budapešti či Viedne. Amfiteáter však nemal strechu a žiadalo sa prestavať ho na klasickú budovu divadla. Súčasná podoba divadla pochádza z roku 1899. Voľne dostupné zdroje uvádzajú, že na predstavenie prišiel napríklad aj cisár Ferdinand V.

10. Napoleonov dub

Legenda hovorí, že na Tyršovom nábreží pri Sade Janka Kráľa stál pod dubom 31. augusta v roku 1809 samotný Napoleon Bonaparte. Pod stromom oddychoval a pozoroval Bratislavu. V niektorých zdrojoch sa uvádza, že ide o topoľ a nie dub.

Napoleonov strom
Pod týmto stromom podľa legendy odpočíval Napoleon Bonaparte. Foto: Facebook/ Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Strom stál na svojom mieste až do minulého storočia. Bol však poškodený mnohými búrkami, jeho kmeň bol spevnený železnou obručou. Po I. svetovej vojne ho vyvrátil vietor. V roku 2017 bol symbolicky opäť na Tyršovom nábreží vysadený mladý dub.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk