O zmene rozhodne koncom októbra bratislavské zastupiteľstvo.
Spoločnosť Miroslava Váleka kritizuje plánovanú zmenu názvu časti Námestia Slovenského národného povstania (SNP) v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto na Námestie Nežnej revolúcie. Tak ako nedávno Zväzu protifašistických bojovníkov, aj Spoločnosti Martina Váleka prekáža okrem iného aj zmena názvu v roku, keď Slovensko oslavuje 75. výročie Slovenského národného povstania. Informovala o tom Spoločnosť Miroslava Váleka v tlačovej správe.
Iniciatíva súčasného primátora Bratislavy Matúša Valla na zmenu časti Námestia SNP pred Starou tržnicou sa stretla s vlnou kritiky. „So znepokojením sme zaznamenali Vašu iniciatívu za premenovanie Námestia SNP na Námestie Nežnej revolúcie. Kto má otvorené oči a uši vie, že ide o súčasť širšieho trendu pokusov o prepisovanie histórie a spochybňovanie výsledkov druhej svetovej vojny,“ uviedla Spoločnosť Miroslava Váleka.
Kritika primátora
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) rovnako začiatkom leta tohto roku kritizoval kroky primátora. „Názvoslovné rozčleňovanie z urbanistického hľadiska jednotného priestranstva na viaceré námestia považuje zväz za nesprávne a násilnícke, bez diskusie s odborníkmi i verejnosťou. Obzvlášť mi je ľúto, že s tým prišiel v roku 75. výročia SNP,“ povedal v tlačovej správe predseda SZPB Pavol Sečkár.
Zväz protifašistických bojovníkov považuje premenovanie časti námestia SNP za nesprávne a násilnícke
Poslanci staromestského zastupiteľstva schválili 24. septembra schválili návrh na zmenu časti Námestia SNP a posunuli ho na rokovanie mestským poslancom. O zmene majú vo štvrtok 24. októbra definitívne rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva.
„Návrh sme podali s blížiacim sa 30. výročím Nežnej revolúcie, pretože sme presvedčení, že tento dátum by sme si mali v našom hlavnom meste uctiť spôsobom, ktorý v ňom zostane prítomný natrvalo,“ uviedol Vallo.
Názvy z minulosti
Priestor pred Starou tržnicou bol historicky samostatným námestím s vlastným názvom. Zlom nastal až v druhej polovici 19. storočia, keď sa tri samostatné námestia, resp. v tom čase ešte stále trhové plochy, zmenili na jednotné Tržné námestie.
Námestie pred tržnicou sa tradične nazývalo Chlebný trh. Južnú časť Námestia SNP/Kamenného námestia, okolo sochy Svätého Floriána medzi vyústeniami Dunajskej, Laurinskej ulice, pôvodne nazývali Pšeničný trh, na konci 18. storočia získal pomenovanie Hydinový trh a potom až do roku 1879 sa volal Zelený a Hydinový trh.
Časť námestia medzi vyústením Kolárskej ulice až po Špitálsku nazývali zase Obchodný rad. Mestská rada v roku 1879 tieto názvy zmenila jednotne na Tržné námestie, ktoré bolo v 60. rokoch minulého storočia premenované na Námestie SNP.