Viete, kde majú v Národnej banke trezor, či aký výhľad má Banková rada počas svojich rokovaní na najvyššom tridsiatom poschodí? Zlaté kľučky tam nemajú, zato zlatých tehličiek niekoľko desiatok ton. Deň otvorených dverí v Národnej banke Slovenska má čím prekvapiť.
Štvrtú septembrovú sobotu môžete stráviť medzi mincami, bankovkami a zlatými tehličkami a nemusíte sa báť, že vám peniaze pokazia charakter. Naopak, dozviete sa veľa zaujímavého.
Deň otvorených dverí v Národnej banke Slovenska (NBS) ponúka hneď niekoľko pútavých atrakcií. „V sobotu 22. septembra príde do práce 140 mojich kolegov, aby sa s ochotou venovali všetkým návštevníkom. Najmä tí menší sú často prekvapení, že tá tatinova kancelária je predsa len väčšia ako tá guvernérova alebo že tu nemáme zlaté kľučky,“ poznamenáva Jana Kováčová, vedúca Oddelenia komunikácie NBS.
Zákutia NBS
Počas dňa budete môcť spoznávať rôzne zákutia budovy NBS a spoznávať tak „jej bežný život“. Na prízemí vás napríklad čakajú exponáty z archívu NBS či Múzea mincí a medailí Kremnica, ale chýbať nebude ani takzvaná zlatá tehlička. „Národná banka Slovenska má obchodovateľné zlato, ktoré má tvar tehličky. Spravujeme vyše 31 ton takéhoto obchodovateľného zlata. NBS toto zlato zdedila a správa sa k nemu ako k majetku, ktorý sa usiluje zhodnocovať. Zlato majú centrálne banky historicky,“ približuje hovorkyňa NBS Martina Vráblik Solčányiová.
Rovnaký pohľad, aký majú zástupcovia Bankovej rady NBS, keď spoločne rokujú, sa vám naskytne priamo na najvyššom, tridsiatom poschodí budovy. Vychutnáte si originálny výhľad na mesto a čo to sa dozviete o Európskej centrálnej banke.
Na svoje si prídu všetci
V nie takých výšinách, ale na 10. poschodí, pracuje najdôležitejšia osoba banky, guvernér NBS. Aj do jeho pracovne nahliadnete a v dopoludňajších hodinách, počas stretnutia s návštevníkmi, vám možno zapózuje aj na nejakú tú „selfie“ fotografiu.
Pre tých najmladších je pripravený detský kútik, v ktorom si môžu vyskúšať razbu pamätných žetónov. Tým starším môžu byť užitočné informácie o falzifikátoch a ochrane bankoviek či mincí.
A vedeli ste, že ulica, na ktorej stojí budova ústredia Národnej banky Slovenska, je pomenovaná podľa Imricha Karvaša, prvého guvernéra prvej centrálnej banky v histórii Slovenska? Že najstaršou bankou na Slovensku bola Bratislavská sporiteľňa a jej predstavitelia venovali obrovské finančné prostriedky na dobročinné a kultúrne ciele, najmä na okrášľovanie mesta? Alebo to, že v bankovníctve v minulosti pracoval napríklad Jozef Gregor Tajovský, Pavol Országh Hviezdoslav či Margita Figuli? Aj to prezradil pre tento článok František Chudjak, hlavný archivár NBS. Na Dni otvorených dverí NBS sa však dozviete oveľa viac.