Nemocnie nehospodária efektívne, ak sa to naučia, mohli by sa dočkať finančnej injekcie. Inštitút finančnej politiky v analýze Hodnota za peniaze upozorňuje na to, že najväčším problémom vysokých výdavkov sú predovšetkým lieky, zdravotnícky materiál a pomôcky, hospodárenie nemocníc nie je najlepšie.
V Univerzitnej nemocnici v Bratislave zväčša končia najťažšie prípady z celého Slovenska, preto má aj najväčšie výdavky, tým pádom aj najväčšie dlhy. Správnym hospodárením by pritom dokázala aj najviac ušetriť.
UNB je najzadlženejšou a zároveň najväčšou nemocnicou. Vlani mala stratu až 43 miliónov eur. Ako sa píše v správe, „UNB by mohla optimalizáciou lôžkového fondu a počtu lekárov a sestier, ako aj hospodárnym obstarávaním energií a služieb dosiahnuť úsporu približne 28 miliónov eur ročne.“
Podľa Inštitútu finančnej politiky teda stačí len optimalizovať počet lôžok, počet lekárov a sestier a efektívnejšie hospodáriť. Dosiahli by to zrušením 398 úväzkov lekárov a 761 úväzkov sestier, predstavuje to 17 % doktorov a 15 % sestier. Úspory na personálnych nákladoch by dosiahli 26 miliónov eur, znížením počtu lôžok by získali približne milión eur, ďalších asi 1,7 milióna eur by nemocnica mohla ušetriť výhodnejším obstarávaním predovšetkým na upratovaní.
Obsadenosť lôžok je v v celoslovenskom priemere 66 percent. Je teda možnosť aspoň každé 10. lôžko zrušiť, aby bola kapacita dostatočná aj v prípade epidémie. Zrušenie postelí potom značí prepúšťanie ľudí.