Závažnosť znečistenia v areáli Istrochem bola zistená už v roku 2020.
Pre nečinnosť rezortu životného prostredia nebol Istrochem zaradený medzi nové priority envirozáťaží, tvrdí členka predsedníctva strany Progresívne Slovensko (PS) Tamara Stohlová.
Závažnosť znečistenia v areáli Istrochem v Bratislave bola zistená už v roku 2020.
„Ministerstvo životného prostredia SR roky nekoná. Neprebehli ani základné administratívne procesy v zodpovednosti ministerstva, bez ktorých nie je možné s odstraňovaním znečistenia začať a zabrániť tak šíreniu kontaminácie smerom na zásobáreň pitnej vody na Žitnom ostrove,” uviedla Stohlová.
Oficiálna sťažnosť
Ako informuje riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva v tlačovej správe, Stohlová minulý rok podala na ministerstvo a príslušný okresný úrad oficiálnu sťažnosť.
„Kým Okresný úrad Bratislava zaslal vyrozumenie o zrušení pracovného miesta zamestnanca s agendou environmentálnych záťaží v rámci optimalizácie, ministerstvo sa nevyjadrilo vôbec,” doplnila Stohlová.
Poradie záťaží
Podľa samotného ministerstva nová priorizácia určuje poradie záťaží podľa ich závažnosti s tým, že najzávažnejšie oblasti sa budú sanovať najskôr.
Ako najrizikovejšia pritom vyšla lokalita Žabí majer v Bratislave, ktorá bola využívaná ako jedna zo skládok bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova.
„Na základe podrobného geologického prieskumu z roku 2009 je však otázne, či záťaž pod samotným závodom, dnešným areálom Istrochem, nie je ešte závažnejšia. Objem toxických látok v prostredí by totiž mal byť vyšší. Medzi priority sa však nedostala, preto ohodnotená nebola. Z toho dôvodu predpokladáme ďalšie oneskorenie a preloženie sanácie územia na neurčito,” zdôraznila Stohlová.
Opakované rozbory vody
Opakované rozbory vody zo súkromných studní v okolí potvrdili vážne ohrozenie zdravia. Riziko predstavujú toxické látky, vrátane karcinogénnych pesticídov, ktoré sa vo vode opakovane vyskytujú vo vysoko nadlimitných množstvách.
„Prístup ministerstva životného prostredia je v tomto prípade naozaj zarážajúci. V zasiahnutých oblastiach viacerých bratislavských mestských častí žijú tisíce ľudí, ktorí nemajú dostatočné informácie, ako si chrániť zdravie a momentálne neexistuje vízia, kedy sa s envirozáťažou začne niečo skutočne robiť,” uzavrela Stohlová.
Agentúra SITA oslovila Ministerstvo životného prostredia SR so žiadosťou o reakciu.