Unikátny príbeh kamenných poslov bratislavského umelca Petra Rollera predstaví od piatka 9. decembra výstava Petrogramy vo výstavnej sieni Klarisky v Bratislave.
Petrogramy sú kamene, ktoré slovenský sochár a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení Peter Roller dotvára zvláštnymi znakmi pripomínajúcimi noty a rozmiestňuje po celom svete. Za osem rokov sa cez umelca i ďalších „poslov“ dostali už na 8 000 rôznych miest v Bratislave, po celej Európe aj inde vo svete. Výstava o tom prináša fotografické svedectvo a doplnia ju aj nové kamenné originály, informovala o tom Monika Molnárová z Bratislavského kultúrneho a informačného strediska.
Autorov výstavy zaujala invenčnosť a vytrvalosť Rollera, ktorý označené kamene už roky rozmiestňuje po verejných miestach. „Petrogramy sa prihovárajú univerzálnym jazykom. V našom meste už mnohí ľudia rozumejú komunikačnej sile Petrogramov a keď ich objavia, s fascináciou si ich prinášajú do svojich príbytkov. Poznajú autora, profesora Rollera a jeho umelecký a ľudský zámer,“ píše sa v tlačovej správe k výstave.
Mnohé okruhliaky, z ktorých Petrogramy vznikajú, pochádzajú z Dunaja. Kódované kamene nastupujú vlastnú cestu z prírody, cez umelcov ateliér až po vyslancov, ktorý ich nesú do sveta. Neoddeliteľnou súčasťou celého umeleckého programu je hľadanie Petrogramov. Peter Roller o zrode a hľadaní Petrogramov na svojej webstránke http://peterroller.sk/ píše, že ich idea, ich schovávania a rozmiesťovania do prírody, sú dávnou myšlienkou. Roller ju však inšpirovaný geocachingom, teda hľadaním skrytého objektu, o ktorom sú známe iba súradnice jeho polohy, spojil s novou technológiou GPS.
„Celé to funguje tak, že pomocou GPS navigátora si zameriame polohu. Cez bežný GPS navigátor dosiahneme presnosť plus/ mínus sedem metrov. Keď chcem spätne nájsť polohu, zadám do GPS navigátora koordináty a on nás bude navigovať na presnú polohu,“ píše o hľadaní Petrogramov ich autor. Na jeho webstránke pod heslom „Hľadanie Petrogramov“ zároveň možno nájsť miesta, na ktoré sa Petrogramy už dostali, medzi inými napríklad aj na taliansky ostrov Capri, do Dubaja, Kambodže, na Maurícius, na Machu Picchu v Peru, do Ruska, Írska či Japonska a inde.
Výstava, pod ktorú sa ako kurátorka podpísala Eva Trojanová, bude vo výstavnej a koncertnej sieni Klarisky na Klariskej ulici v Bratislave otvorená od 9. do 21. decembra a následne od 3. do 5. januára, denne okrem pondelkov od 13. do 17. hodiny.