Život Chorvátov v Devínskej Novej Vsi od príchodu na naše územie v 16. storočí až podnes ukáže výstava Slovenského národného múzea (SNM) – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku.
Múzeum výstavu slávnostne otvorí vo svojom sídle na Istrijskej ulici v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves v utorok 2. októbra o 17. hodine. Podľa ďalších informácií, vedúca centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová, expozícia s názvom Slovenskí Chorváti – Chorváti v Devínskej Novej Vsi ukáže kultúru, jazyk, zvyky, náboženský a pracovný život Chorvátov, ktorí patria medzi mnohé národnosti žijúce na území a v okolí dnešnej Bratislavy.
Návštevníci výstavy sa okrem iného dozvedia, že Chorváti k nám prišli, lebo boli vyhnaní zo svojej vlasti. Slovensko sa pre nich síce postupne stalo druhým domovom, no zároveň si po stáročia uchovávajú aj tradície typické pre ich pôvodnú domovinu. Výstavu, ktorú múzeum pripravilo v spolupráci s mestskou časťou Devínska Nová Ves, si záujemcovia môžu pozrieť do 4. novembra.
Devínska Nová Ves je dnes jednou z predmestských častí Bratislavy, ktorá stratila vidiecke čaro v 80. rokoch, keď sa tu začali stavať sídliská a počet obyvateľov sa zmnohonásobil. Pôvodne rázovitú dedinu obývali od 16. storočia Chorváti. Aj dnes tu počuť chorvátsky dialekt a potomkovia Chorvátov si svoj pôvod každoročne pripomínajú folklórnymi slávnosťami a mnohými kultúrno-spoločenskými podujatiami. V roku 2006 bolo otvorené Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku. Múzeum je zamerané na prezentáciu hmotného a duchovného dedičstva chorvátskej menšiny na Slovensku, ktorá sa zachovala už len v štyroch lokalitách, v Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, Čunove a v Chorvátskom Grobe. Múzeum sídli v novostavbe, ktorá je situovaná v starej časti Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ulici vo dvore bývalej konzervárne ovocia a zeleniny a stolárskej dielne.
Základom pre vznik múzea bolo Dokumentačné centrum chorvátskej kultúry, ktoré vzniklo v roku 1996 v rámci SNM – Historického múzea. Cieľom pracoviska bolo zmapovať históriu a kultúru chorvátskej národnostnej menšiny na Slovensku a v neskôr zmeniť pracovisko na samostatné špecializované národnostné múzeum s celoštátnou pôsobnosťou. Obdobne SNM vytvorilo v rámci siete svojich múzeí aj ďalšie múzeá venované iným národnostným menšinám, českej, maďarskej, nemeckej, rómskej, rusínskej, ukrajinskej a židovskej.