Bratislavská kunsthalle otvorí tento týždeň výstavu venovanú odrazu témy slovenského štátu v tvorbe súčasných slovenských výtvarníkov. Na výstave nazvanej „A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení“ si návštevníci Domu umenia/Kunsthalle Bratislava (KHB) na Námestí SNP 12 môžu pozrieť diela od vyše dvadsiatky autorov, z ktorých viacerí sa tejto téme venujú programovo.
Výstava bude na prvom poschodí KHB otvorená od piatka 4. novembra až do 26. februára, informoval o tom PR manažér Kunsthalle Bratislava Marek Kuchár. Nadväzuje na projekt Slovenskej národnej galérie (SNG) Sen x skutočnosť s podtitulom Umenie & propaganda 1939 – 1945, ktorá rovnako až do 26. februára mapuje prostredníctvom viac ako 1 200 diel postavenie, podoby a funkcie umenia a propagandy v rokoch existencie slovenského štátu.
Výstavy v národnej galérii a v kunsthalle, ktorá patrí od leta pod SNG, nespája iba téma, no aj tím ich tvorcov. Kurátorky projektu SNG Katarínu Bajcurovú, Petru Hanákovú a Bohunku Koklesovú v kunsthalle doplnila Nina Vrbanová. Spolu pripravili výber diel autorov z celého spektra súčasnej scény. Zastúpení sú v ňom klasici slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia, ako sú Juraj Bartusz, Jozef Jankovič či Rudolf Sikora, ako aj predstavitelia strednej a mladej generácie, medzi nimi Ilona Németh, Svätopluk Mikyta, Martin Piaček, Jaroslav Kyša.
Názov výstavy „A je tu zas? Slovenský štát v súčasnom umení“ odkazuje na román Timura Vermesa, ktorý hravou formou, ale s mrazivým výsledkom odhaľuje nástrahy a zákerné podprahové mechanizmy fašizmu.
Výstava sleduje súčasné tzv. angažované umenie. Zároveň nadväzuje na minulé projekty KHB venované aktuálnym témam spoločnosti. Jednotlivé diela nevznikli na objednávku, s výnimkou jednej adaptácie, ale všetky už boli vystavené alebo publikované. „To iba potvrdzuje fakt, že súčasné umenie sa tejto zložitej socio-politickej téme nevyhýba, ale opätovne ju reflektuje v spektre viacerých generácií umelcov. Expozícia jasne ukazuje, že aj umelci si kladú podobné otázky ako väčšina občanov – Čo s dedičstvom klérofašistického slovenského štátu? Máme ho študovať? Ignorovať či popierať? Snažiť sa ho pochopiť? Opovrhovať ním? Ospravedlňovať sa zaň?,“ upozorňuje KHB v tlačovej správe.
Súčasťou výstavy je už tradične sprievodný a vzdelávací program. Pripravené sú komentované prehliadky, rozhovory a workshopy s umelcami a kurátormi, prednášky a diskusie s odborníkmi k téme politického umenia v súčasnosti. Vzdelávacie programy a workshopy pre rodiny, školy, mladých ľudí a dospelých sa zamerajú na uvažovanie o individuálnej a historickej pamäti.
V rámci projektu Kunsthalle KIDS venovanom deťom je k výstave pripravený aj detský sprievodca. Každý návštevník expozície môže o nej získať viac informácií od mediátorov prítomných na výstave. K dispozícii budú aj skladačky s úvodným textom a reprodukciami niektorých diel a online sprievodca výstavou, ktorý bude po novom roku prístupný i v tlačovej podobe.