Výroba Passatov v Bratislave je naďalej otázna, Volkswagen opäť odkladá rozhodnutie o novej fabrike v Turecku

Volkswagen
Foto: ilustračné, SITA

Ak napokon padne verdikt, že sa turecká investícia realizovať nebude, favoritom pre výrobu Passatu a Superbu má byť práve Bratislava.

Rozhodnutie, ktoré môže do bratislavskej fabriky Volkswagenu priniesť výrobu novej generácie modelov Passat a sesterskej Škody Superb, sa odkladá na február. Informuje o tom portál Automotive News Europe s odvolaním sa na zdroje magazínu Automobilwoche.

Dovtedy sa totiž má skupina Volkswagen rozhodnúť, či zrealizuje svoj pôvodný investičný zámer postaviť novú multibrandovú fabriku v Turecku. Ak napokon padne verdikt, že sa turecká investícia realizovať nebude, favoritom pre výrobu Passatu a Superbu má byť práve Bratislava.

Rozhodnutie sa odkladá

Nemecká automobilka pritom termín rozhodnutia o vybudovaní novej fabriky v Manise na západnom pobreží Turecka za vyše miliardu eur už niekoľkokrát odložila. Pôvodne sa počítalo s tým, že verdikt v súvislosti s touto investíciou padne na novembrovom rokovaní dozornej rady koncernu Volkswagen.

Jeho predstavitelia však vtedy uviedli, že rozhodnutie sa odkladá do konca roka 2019. Aktuálne sa však podľa zdrojov Automobilwoche termín odkladá na február budúceho roku.

Skupina Volkswagen so svojou investíciou v Turecku váha pre medzinárodnú kritiku spojenú s tureckými vojenskými operáciami v Sýrii. Nemecká automobilka pritom plánovala spustiť v závode výrobu novej generácie Passatu a Superbu už v roku 2022 s ročnou kapacitou 300-tisíc vozidiel.

Elektrické vozidlá

Nahradiť mala produkciu závodu automobilky Volkswagen v nemeckom Emdene, ktorá práve od roku 2022 prejde na výrobu plne elektrických vozidiel.

Po prvotnom odložení tureckej investície Bulharsko, Rumunsko a Srbsko dúfali, že Volkswagen sa vráti k svojmu pôvodnému zoznamu zvažovaných lokalít pre nový závod. Zdroje Automobilwoche však tvrdia, že automobilka v prípade, ak závod v Turecku nepostaví, o žiadnej ďalšej náhradnej lokalite na vybudovanie novej fabriky neuvažuje.

Už v októbri pritom médiá uvádzali, že v prípade zrušenia tureckého zámeru je favoritom na Passaty a Superby práve Bratislava. V súvislosti s oneskorením rozhodnutia neočakáva problémy vo výrobe ani samotný koncern, keďže má dosť priestoru vo vlastnej produkčnej sieti.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk