Vo Vajnoroch pribudne nový verejný priestor so zeleňou, spomalí sa doprava

Nový priestor vo Vajnoroch
Foto: Facebook/ Vajnory - dedina v meste - koláž Bratislavadeň

Verejný priestor vznikne na Ulici Kataríny Brúderovej a prinesie niekoľko nových prvkov.

Ak bývate vo Vajnoroch, môžete sa tešiť na novú oddychovú zónu. Mestská časť na Facebooku uviedla, že v rámci Programu obnovy verejných priestorov Živé miesta prebehla architektonická súťaž.

Spomalenie automobilovej dopravy

Architekti sa v koncepte snažili vytvoriť atraktívny priestor, ktorý by zapadol do okolitého prostredia. Výsledkom je oddychová zóna určená pre relax a trávenie voľného času.

„Architekti v štúdii ukázali, ako spomalia automobilovú dopravu, zvýšia bezpečnosť pre peších, vysadia novú zeleň a asfaltové plochy zmenia na zelené ostrovčeky s lavičkami a oddychovými prvkami,“ opísala mestská časť.

Predpokladaný rozpočet na revitalizáciu ulice je okolo 320-tisíc eur bez DPH, financie budú pochádzať z rozpočtu hlavného mesta. Realizácia projektu sa začne najskôr na budúci rok.

Nový priestor vo Vajnoroch
Architekti predstavili finálne riešenie. Foto: Facebook/ Vajnory - dedina v meste

Alejová výsadba stromov

Ulicu poznajú obyvatelia aj vďaka studni, ktorá sa nachádza v strede križovatky ulíc Za farou a Kataríny Brúderovej. „Vodiči v týchto miestach musia spomaliť, keďže studňa vytvára na ceste bariéru. V blízkosti sú tiež voľné asfaltové plochy, ktoré sú počas leta prehriate,“ uviedla hovorkyňa Metropolitného inštitútu Bratislava Annamária Ondrejková.

Obyvatelia sa môžu tešiť na alejovú výsadbu stromov, ktorá oddelí vodičov od peších a zlepší aj mikroklímu celého územia. Rekonštrukcia počíta i s využitím dažďovej vody a adaptácii prostredia na klimatickú zmenu. Premena prinesie taktiež stoly, hojdačky či stojany na bicykle.

Nový priestor vo Vajnoroch
Súčasný vzhľad priestoru. Foto: Facebook/ Vajnory - dedina v meste

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk