Viete, prečo vybudovali tento objekt na Sandbergu? Starú devínsku lanovku pochoval čas

Lanovka vápenka
Foto: Facebook/ Devínska Nová Ves, Ondrej Hrabovský,

Vyťažený kameň sa posielal prostredníctvom parníkov po toku Moravy. Prvý parník opustil Devínsku Novú Ves v júni 1886.

História Bratislavy je bohatá a má stále čo ponúknuť. Dnes sa pozrieme bližšie na Devínsku Novú Ves a jej betónový pilier, ktorý nájdete po pravej strane smerom k Waitovmu lomu.

Hoci je dnes tento pilier obrastený zeleňou a zapadnutý prachom, v minulosti plnil dôležitú funkciu. Prečítajte si viac o Prvej Bratislavskej vápenke.

Ťažba kameňa a pálenie vápna

Miestni obyvatelia sa mohli v 19. storočí zamestnať v Devínskej Novej Vsi aj v inej oblasti, ako len v roľníctve. Priemysel v mestskej časti rozvíjala železnica vybudovaná v roku 1848, tehelňa či podniky v blízkosti mesta.

Lanovka vápenka
Vápenka slúžila od roku 1897. Foto: Facebook/ Devínska Nová Ves, Ondrej Hrabovský

Prácu ponúkala i Mittelmanova vápenka, ktorú v roku 1897 založili Móric Mittelmann, Albert Schenk a František Lazar. Niesla názov Prvá Bratislavská vápenka a slúžila na ťažbu kameňa spolu s pálením vápna.

Vyťažený kameň sa posielal parníkmi po toku Moravy a používal sa najmä na reguláciu a spevňovanie brehov rieky. Prvý parník s vyťaženým kameňom vyplával z Devínskej Novej Vsi v júni 1886, podľa iného prameňa sa vápno prepravovalo železnicou.

Lanovka vápenka
Stará devínska lanovka. Foto: Facebook/ Devínska Nová Ves, Martin Punkový Zberatel

Neskôr pracovný tábor

Písal sa rok 1929, keď Jozef Wait odkúpil lom a pozemky, čím sa stal posledným majiteľom vápenky. Lom vápenky sa dodnes volá Waitov lom.

Súčasťou vápenky bola lanovka, ktorej piliere vidieť dodnes pri rieke Morava. Lanovka slúžila na nakladanie vyťaženého piesku do lodí. Vápenka naposledy vyrábala v roku 1935.

Neskôr fungoval na tomto mieste pracovný tábor ruských zajatcov, ktorí stavali drevený most cez Moravu do Schlosshofu. Po skončení vojny boli pozostatky vápenky asanované.

Lanovka vápenka
Pozostatky lanovky. Foto: Facebook/ Devínska Nová Ves, Matus Bachnak

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk