Video: Obnova synagógy pokračuje, cieľom prác je jej komplexná rekonštrukcia a sprístupnenie verejnosti

Synagoga sv jur 1.jpg

Synagóga a areál by mal byť raz priestorom, ktorý dáva príležitosť na organizáciu živých podujatí, koncertov a oživovaní historických lokalít.

Bratislavský samosprávny kraj pokračuje s obnovou synagógy vo Svätom Jure v okrese Pezinok. Ako informuje hovorkyňa BSK Lucia Forman, kraj začal s obnovou synagógy minulý rok a cieľom prác je jej komplexná rekonštrukcia a sprístupnenie verejnosti. „BSK už urobil viacero krokov a aktuálne vypracováva prípravnú a projektovú dokumentáciu, ktorá bude spracovaná počas tohto roka,“ spresnila Forman.

Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku (NKP), obnova synagógy postupuje v súlade s požiadavkami Krajského pamiatkového úradu Bratislava (KPÚ). „Podarilo sa nám zasanovať a zastabilizovať nosné konštrukcie a strechu dočasným prekrytím, aby sme zabránili ďalšej degradácii a zrúteniu stavby,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

Podľa požiadaviek KPÚ zachovali aj všetky predmety kultúrno-historickej povahy v synagóge a jej okolí. „Rovnako sme vyčistili dvor a interiér stavby od sutín, nahromadeného odpadu a odstránili sme náletovú zeleň,“ doplnil

Architektonicko-historický výskum

Po zastabilizovaní pamiatky pristúpi BSK k vypracovaniu prípravnej a projektovej dokumentácie, ktorej realizácia je prvým krokom, aby sa mohlo začať s obnovou samotnej pamiatky. „Ako prvý bude v mesiacoch február-apríl realizovaný architektonicko-historický výskum, ktorého súčasťou bude aj dendrochronológia a archívny výskum,“ priblížila Forman.

Na základe jeho výsledku odhalia podstatné pamiatkové hodnoty a vyplynie ďalšia následnosť prác. Predpokladajú, že ďalším krokom bude reštaurátorský výskum.

Po rekonštrukcii tejto NKP je zámerom BSK na pozemku vybudovať aj infopavilón a zázemie, ktoré bude slúžiť návštevníkom. Časť synagógy by mohla byť venovaná informáciám o Chatamovi Soferovi, ktorý tu istý čas pôsobil.

Rovnako by tu mohla byť rozšírená expozícia župného Malokarpatského múzea vo Svätom Jure a mohol by tu vzniknúť aj priestor na živú kultúru a rôzne podujatia, súvisiace napríklad s kultúrnym turizmom,“ spresnila Forman. Synagóga a areál by mal byť raz priestorom, ktorý dáva príležitosť na organizáciu živých podujatí, koncertov a oživovaní historických lokalít.

Prípravná a projektová dokumentácia

Tento rok je našim cieľom zrealizovať prípravnú a projektovú dokumentáciu, kde si vypracovanie jednotlivých dokumentov vyžaduje istú časovú náročnosť, a zároveň podlieha aj úradným procesom schvaľovania zo strany KPÚ,“ vysvetlil Droba.

Navonok sa teda môže zdať, že pamiatková obnova synagógy zastala, ale opak je pravdou. „Práve všetka vypracovaná dokumentácia je základným prvkom pred pristúpením k samotnej realizácii obnovy,“ doplnil.

Synagóga vznikla prestavbou pôvodnej budovy Jesenákovej kúrie, ktorú si židovská komunita prenajala od mesta Sv. Jur v roku 1778. Vzhľadom na stavebno-historický vývoj pamiatky a zachované fragmenty nástennej šablónovej výmaľby v interiéri zo začiatku 20. storočia a aj fragmenty architektonických článkov bol pri prácach prvej etapy prítomný aj reštaurátor.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk