VIDEO: Mesto Bratislava sa podieľalo na Dni bielej palice, takéto výsledky priniesol

Nevidiaci biela palica gettyimages.jpg
Foto: GettyImages

Počas Dňa bielej palice únia kontrolovala aj to, ako je na chodca s bielou palicou pripravené užšie centrum Bratislavy.

Dopravne najbezpečnejším krajom pre nevidiaceho alebo slabozrakého chodca je Trnavský kraj. Na bielu palicu tam nereagovalo len 11,7 percenta motoristov. Naopak, najmenej bezpečný je Prešovský kraj. Takýto výsledok priniesol 10. ročník Dňa bielej palice, ktorú tradične 15. októbra organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v spolupráci s mestom Bratislava a prezídiom policajného zboru.

Akcia sa konala v celkovo 49 mestách a na 54 priechodoch pre chodcov. Celkový výsledok je podľa ÚNSS uspokojivý, oproti vlaňajšku sa motoristi zlepšili o 2,3 percenta. Agentúru SITA o tom informovala Dušana Blašková z ÚNSS.

Ako únia už predtým informovala, víťaz musel splniť jediné kritérium – dodržať znenie zákona o cestnej premávke a človeku s bielou palicou po signalizácii dať na priechode pre chodcov prednosť. V Žilinskom kraji na bielu palicu nereagovalo 12,4 percenta, a tak získal druhé miesto. Tretie obsadil Banskobystrický kraj s 16,3 percenta. Nasleduje Nitriansky (18 percent), Trenčiansky (20,6 percenta), Košický (22,4 percenta) a Bratislavský kraj (24,7 percenta).

Biela palica v Bratislave

Počas Dňa bielej palice únia už druhýkrát kontrolovala aj to, ako je na chodca s bielou palicou pripravené užšie centrum Bratislavy.

Aj tu to bolo v podstate jednoduché – stačilo dodržať vyhlášku, ktorá hovorí o tom, že vo vzdialenosti minimálne 800 milimetrov na obe strany od okraja reliéfnych prvkov do nich nesmú zasahovať žiadne prekážky. Bolo známe, že si budeme všímať napríklad zaparkované autá či reklamné pútače na umelých vodiacich líniách, signálnych či varovných pásoch, alebo označenie výkopov. Tie musí bezpečne identifikovať aj nevidiaci hmatom prostredníctvom bielej palice, ale aj slabozraký vďaka výraznému farebnému kontrastu,“ vysvetľuje ÚNSS.

Počas monitorovania Obchodnej ulice prichytili šesť vozidiel, ktoré parkovali na umelých vodiacich líniách. Vodiči boli poučení a dostali informácie o tom, čo je a čo, naopak, nie je pre ľudí so zrakovým postihnutím bariérou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk