V súvislosti s pandémiou koronavírusu opäť platí núdzový stav, podľa premiéra sa pre bežných ľudí nič nemení

špeciálny stan, zabezpečujúci ochranu neinfikovaných pred pacientmi podozrivými z ochorenia COVID-19, aby zabránili možnému hroziacemu riziku rozšírenia koronavírusu (2019-nCoV) pred Klinikou infektológie a geografickej medicíny na Kramároch v Bratislave. Bratislava 17. marec 2020.
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.

Od štvrtku 1. októbra platí na Slovensku v súvislosti s pandémiou koronavírusu opätovne núdzový stav. Rozhodla o tom dnes Vláda SR.

Núdzový stav je podľa Ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možné vyhlásiť za podmienky, že „došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie“.

Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.

Ochrana životov

Núdzový stav už na Slovensku v súvislosti s koronavírusom platil od 15. marca do 13. júna tohto roku.

Pre bežného občana sa v rámci núdzového stavu v praxi nemení nič. Povedal to premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii po skončení vlády. Je to podľa neho nástroj, aby sa zabezpečila ochrana ľudského života a zdravia v mimoriadnych situáciách, ktoré môžu pre pandémiu v rôznych regiónoch nastať.

Efektívnejšie zabezpečovanie

Núdzový stav zaviedla vláda pre to, aby bolo možné efektívnejšie zabezpečovať ochranné prostriedky pre nemocnice, zdravotníkov či domovy sociálnych služieb.

Stav pomôže zabezpečiť aj to, aby personál nemocníc pracoval tam, kde je potrebný. Uviedol to po rokovaní vlády minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že stav umožní vykonať mobilizačné alebo karanténne opatrenia v situácii, ak by sa zvýšili čísla nakazených na ochorenie COVID-19.

Núdzový stav nepredstavuje žiadne riziko pre ľudí a minister si nevie vysvetliť, prečo sa zavedenie stavu démonizuje. „V prvej vlne sme mali núdzový stav, a to je to isté. Mnohí občania republiky ani nevedeli, že je stav zavedený,“ povedal Mikulec.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk