V piatok bude v Bratislave spomienka na obete holokaustu

Ministerstvo kultury maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk

Obete holokaustu, zápas proti všetkým prejavom rasizmu, neznášanlivosti, xenofóbie a akejkoľvek forme útlaku a diskriminácie si verejnosť pripomenie v piatok 7. septembra. Ako informovala Stanislava Šikulová z Múzea židovskej kultúry v Bratislave, o 14.30 hod. si položením vencov k Pamätníku obetiam holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave obete holokaustu a rasového násilia uctia členovia vlády a veľvyslanci viacerých krajín. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády Peter Pellegrini.

Pri príležitosti pamätného dňa sa už v stredu 5. septembra o 18. hodine prezident SR Andrej Kiska zúčastní na Čítaní mien obetí holokaustu v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. V piatok o 10. hodine za účasti premiéra Pellegriniho a ministerky kultúry Ľubice Laššákovej sprístupnia pre verejnosť novú časť expozície Múzea holokaustu v Seredi. Vo štvrtom zrekonštruovanom pôvodnom baraku priblížia návštevníkom fungovanie tábora v Seredi od roku 1941, keď sa začalo s jeho prebudovávaním a prípravou najskôr na pracovný tábor a neskôr na tábor koncentračný až po obdobie posledných transportov väzňov z tábora od 19. novembra 1944 do 18. marca 1945. Spomienka na obete holokaustu bude pokračovať v nedeľu 9. septembra o 15.30 hod. v Dvorane ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave koncertom židovských piesní v podaní Jany Orlickej a Pražského jazzového tria, informuje tlačová správa z Múzea židovskej kultúry.

Smutná história

Deň obetí holokaustu a rasového násilia si pripomíname 9. septembra. Holokaustom sa označuje systematické, štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských či politických skupín počas druhej svetovej vojny, vykonávané nacistickým Nemeckom a jeho spojencami v rokoch 1933 – 1945. Najúčinnejším a najhroznejším prostriedkom nemeckého holokaustu boli vyhladzovacie tábory, kde sa hromadne popravovalo zastrelením, obesením a jedovatým plynom. V rámci genocídy bolo vyvraždených okolo šesť miliónov Židov.

Len do koncentračného tábora Auschwitz bolo z územia dnešného Slovenska deportovaných 65 692 osôb. Podľa údajov repatriačných úradov sa z nich vrátilo v roku 1945 len 348 osôb. Pamätník holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave, ktorého autorom je akademický sochár Milan Lukáč a architekti Peter a Lucia Žalmanovci, má názov Opustený dom pod Dávidovou hviezdou. Pamätník je symbolom násilných deportácií Židov do koncentračných táborov a zbúrania celej bratislavskej židovskej štvrte. Na mieste pamätníka stála v minulosti neologická synagóga, pamätník symbolizuje opustenosť domovov, do ktorých sa nikdy nevrátili Židia vyvraždení v koncentračných táboroch.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk