Jednotku intenzívnej a operačnej starostlivosti otvorili vo štvrtok na Neonatologickej klinike intenzívnej medicíny v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH). Ako na tlačovej besede informoval riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela, cieľom projektu je výrazne znížiť riziká u kriticky chorých detí, neprevážať ich, čo najmenej nimi manipulovať a poskytnúť im komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste.
„Všetka diagnostika a liečba vrátane operácií prídu za dieťaťom a nie opačne,“ vysvetlil Kužela.
Operačná sála je napojená priamo na jednotku intenzívnej starostlivosti, čiže personál nestráca minúty náročnou prípravou a transportom na sály. Lekári očakávajú zníženie rizika komplikácií o 30 %, a tým výrazné zlepšenie klinického stavu detských pacientov.
Predčasne narodené deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou a patologickí novorodenci ostanú po celý čas liečby na svojom lôžku. Ako vysvetlila primárka Neonatologickej kliniky intenzívnej medicíny (NKIM) Dana Dolníková, každé dieťa na tejto klinike má svoje základné ochorenie a keby k tomu muselo absolvovať transport, zvyšuje sa riziko komplikácií. „Tieto deti potrebujú starostlivý manažment, aby sa neznížila telesná teplota. Pokles teploty môže zapríčiniť horšiu zrážanlivosť krvi, čo môže spôsobiť pooperačné krvácanie do mozgu, horšie hojenie, potrebu transfúzií a iné komplikácie,“ dodal lekár kliniky Igor Béder.
Investícia 354-tisíc eur
Celková investícia do projektu predstavovala 354-tisíc eur, z čoho 180-tisíc eur poskytlo ministerstvo zdravotníctva ako kapitálovú investíciu, predovšetkým na stavebné úpravy a časť prístrojového vybavenia. Občianske združenie Krehké deti prispelo 100-tisíc eurami.
Na NKIM sa lekári ročne starajú o viac ako 500 patologických novorodencov, polovica z nich potrebuje liečbu na jednotke intenzívnej starostlivosti. S hmotnosťou pod 1 500 gramov hospitalizujú ročne zhruba 25 detí.