Nový systém triedenia odpadu do zberných vriec chce mesto začať spúšťať v druhej polovicu tohto roka.
Bratislava pripravuje zmenu v zbere triedeného odpadu z rodinných domov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa magistrátu Katarína Jánošíková.
„Hlavné mesto pracuje na zmene spôsobu zberu a prepravy vytriedeného papiera a plastov zbieraných spolu s kompozitnými obalmi a kovmi v individuálnej bytovej výstavbe, s ktorým by sa malo v Bratislave začať v druhej polovici roka 2020,“ uvádza mesto.
Cieľom nového spôsobu zberu z rodinných domov je dosiahnuť zvýšenú mieru triedenia a čistejšie verejné priestranstvá aj životné prostredie. Magistrát na jeho príprave spolupracuje s organizáciou Natur-Pack a mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadov.
Zmena systému
So zmenou systému zberu triedeného komunálneho odpadu z rodinných domov plánuje mesto začať v prvej etape v siedmich mestských častiach – Staré Mesto, Petržalka, Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Vajnory, Devínska Nová Ves a Devín. Systém zberu odpadu bude vrecový a interval odvozu spred rodinných domov bude zabezpečený jedenkrát mesačne podľa harmonogramu.
„Do domácností budú dodané na kalendárny mesiac dva kusy modrých vriec na papier a dva kusy žltých vriec na plasty zbierané spolu s kompozitnými obalmi a kovmi,“ uvádza mesto. Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom. Na väčšine zberných hniezd už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s kompozitnými obalmi a kovmi.
„Doterajší charakter zberných hniezd bude ponechaný len v lokalitách ťažko dostupných zvozovej technike zberovej spoločnosti, najmä v mestskej časti Staré mesto a Devín,“ vysvetľuje magistrát.
Odvoz spred domov
Triedený odpad budú odvážať priamo spred rodinných domov z obvyklého odvozného miesta komunálneho odpadu, čo by malo podľa mesta viesť k zabráneniu znečistenia verejných priestranstiev aj k zvýšeniu komfortu pre obyvateľov.
„V neposlednom rade by zmena systému mala prispieť k zvýšeniu miery triedenia a kvality vytriedeného odpadu,“ doplnil magistrát.
Podchytenie centra
Prvá etapa sa podľa mesta pripravovala podľa charakteru mestskej časti, aby bolo podchytené centrum, problematické zberné hniezda a ťažko zjazdné ulice.
„Rozhodujúcim kritériom je aj vzdialenosť mestskej časti, aby sa vedeli vyhodnotiť náklady na zber a prepravu, a tak boli efektívne nastavené zvozové trasy,“ uvádza mesto. Po vyhodnotení prvej etapy realizácie, ktorá bude prebiehať do konca roku 2020, sa tento systém bude postupne zavádzať na celom území hlavného mesta. Náklady triedeného zberu financuje Organizácia zodpovednosti výrobcov.
V prípade hlavného mesta je to spoločnosť Natur-Pack, s ktorou má mesto uzatvorenú Zmluvu o zabezpečení systému združeného nakladania s odpadmi z obalov.
Zberné hniezda
V súčasnosti je triedený zber odpadu z obalov v rodinných domoch zabezpečený prostredníctvom približne 250 zberných hniezd pre triedenie odpadu.
Podľa analýzy triedeného zberu z roku 2019 je v Bratislave miera znečistenia triedeného zberu v prípade plastov až 25 percent a v prípade papiera 16,2 percenta. Zavedením komfortnejšieho systému pre obyvateľov by sa podľa mesta mala úroveň triedenia zvýšiť.
„Odhaduje sa, že v rodinných domoch by obyvatelia mohli vytriediť až o 20 percent viac odpadu na efektívnejšie využitie,“ uzatvára mesto.