Referendum 2023 o zmene ústavy v meste prebiehalo pokojne. Účasť bola v kraji najnižšia z celého Slovenska.
Po 100 percent spočítaných okrskových zápisníc v hlavnom meste Slovenska sa v Bratislave na referende z 382 375 zapísaných voličov zúčastnilo 75 603 ľudí. Účasť tak predstavuje 19,77 percenta.
Každý volič mohol na hlasovacom lístku s otázkou, či súhlasí s tým, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR zakrúžkovať odpoveď áno alebo nie. V Bratislave odpovedalo áno 73 545 ľudí, čo je 97,27 %. Pre nie sa rozhodlo 1 292 voličov, teda 1,70 %.
Po spočítaní 99,80 percenta okrskových zápisníc v Bratislavskom kraji je účasť 21,31 percenta.
Prišli sa skôr porozprávať
Účasť na referende v Petržalke bola po otvorení volebných miestností oproti komunálnym voľbám bola nízka. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka volebnej komisie okrsku číslo 55 v Základnej škole Žehrianska Slavka Vantová. „Nemáme žiadne rady, vôbec sa nečaká, všetko ide hladkým priebežným spôsobom,“ priblížila.
V petržalskej volebnej komisii evidovali počas dňa prevažne starších ľudí, ale voliť chodili aj mladšie rodiny s deťmi. Podľa Vantovej sa voliči v porovnaní s októbrovými voľbami menej pýtajú. „Oproti komunálnym voľbám je to dosť jasné, niektorí ľudia sa sem však chodia tak trocha porozprávať,“ skonštatovala.
Narušenia zatiaľ nezaznamenali, riešili však jeden problém s neaktuálnym dokladom totožnosti. „Keďže je teraz trochu problém s vydávaním občianskych preukazov, niektorí ľudia ich nemajú aktuálne. Niektorí sú si toho vedomí, niektorí nie,“ dodala Vantová.
Účasť na referende v Lamači
Účasť na referende v Lamači podľa Lenky Rebrovej, predsedníčky štvrtej okrskovej komisie, neprekročí 50 percent. Voliť chodili tiež najmä starší ľudia od 60 rokov. „Tým, že je v rámci referenda položená len jedna otázka, hlasovanie je jednoduché a voliči nemajú s hlasovaním problém. Reálny stav platných lístkov sa však ukáže až pri sčítavaní,“ uviedla Rebrová.
Ako uviedla predsedníčka, o prenosnú volebnú urnu požiadalo 10 ľudí, pričom väčšinu ide o imobilných ľudí a dvaja požiadali o prenosnú urnu z dôvodu chrípkových ochorení. „Referendum zatiaľ prebieha pokojne, bez výtržníctva či podozrenia z korupcie,“ dodala počas dňa predsedníčka.
Staré Mesto s nízkou účasťou
Okrsková komisia číslo 17 v Starom Meste na Gaštanovej ulici zaznamenala počas dňa veľmi nízku účasť na referende. Patrik Pavlovič, predseda sedemnástej okrskovej komisie, počas dňa predpokladal, že najviac ľudí príde voliť až popoludní, čo sa však napokon nestalo.
„Voliči sú skôr starší ľudia, trend je, že chodia manželské páry. Väčšinou sú to voliči od 40 do 65 rokov, mladí voliči boli zatiaľ len traja,“ uviedol Pavlovič. Voliči nemali s hlasovaním väčšie problémy. „Väčšinou starší ľudia si overujú, ako správne zakrúžkovať odpoveď. Je však pravdou, že referendová otázka je náročnejšia,“ dodal predseda komisie.
O prenosnú urnu požiadali štyria ľudia, pričom vo všetkých prípadoch išlo o imobilných. Voľby v Starom Meste boli bez problémov, neboli zaznamenané prípady výtržníctva, podozrenie na korupciu alebo iné komplikácie. „Tento okrsok je známy tým, že je tu kľud,“ uviedol predseda komisie a dodal, že voliť prišiel aj slovenský politik a súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Výsledky referenda v Bratislave
- počet zapísaných voličov: 382 375
- počet zúčastnených voličov: 75 603
- účasť: 19,77 %
- odpoveď „ÁNO“: 73 545 hlasov (97,27 %)
- odpoveď „NIE“: 1 292 hlasov (1,70 %)
- podiel neplatných hlasov: 1,01 %