Projekt realizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s občianskymi združeniami Domov Dúha a Brána do života. Nefinancujúcim partnerom je nórske krízové centrum Glamdal Krisensenter IKS.
V auguste otvoria v Bratislave druhý Bezpečný ženský dom, kde nájdu útočisko ženy a matky s deťmi, ktoré sa stali obeťami násilia. V projekte ide o vytvorenie dvoch zariadení Bezpečného ženského domu, ktoré budú prístupné aj pre osoby so zníženou mobilitou. Spolu sa vytvorí 40 miest pre ženy.
Spoločný partnerský projekt je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Dom má byť bezpečným priestorom, kde sa ženám poskytne ubytovanie, nájdu tu odbornú, psychologickú, právnu aj terapeutickú pomoc.
„Bezpečný ženský dom slúži predovšetkým pre ženy, ktoré zažívajú alebo zažívali domáce násilie a pre ich deti,“ uviedla riaditeľka Odboru sociálnych vecí Bratislavského samosprávneho kraja Michaela Šopová.
Ako Šopová tiež uviedla, Bratislavský kraj ako jediný kraj na Slovensku aktívne pracuje na skvalitňovaní služieb pre ženy zažívajúce domáce násilie. Zároveň dodala, že bezpečný ženský dom sám o sebe nestačí na pomoc obetiam domáceho násilia, dôležité je, aby sa vytvorila funkčná sieť.
Bratislavská župa sa dlhodobo venuje problematike pomoci ženám a deťom, na ktorých je páchané násilie. Bratislava vytvorila sociálny program Pomoc ženám, na ktorých je páchané násilie, vypracovala Regionálny akčný plán na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách pre Bratislavský kraj a zriadila pracovnú skupinu Regionálneho akčného plánu na prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách pre Bratislavský kraj.
Prvý Bezpečný ženský dom otvorili vlani na jeseň tiež v Bratislave a bol jedným z prvých na Slovensku.