Transformovaná Komisia pre diela vo verejnom priestore bude fungovať s novým štatútom v novom zložení.
Diela vo verejnom priestore v Bratislave bude po novom hodnotiť upravená odborná komisia s názvom Komisia pre diela vo verejnom priestore. Tá bude fungovať s novým štatútom a v novom zložení.
Ako informovala hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, transformovaná Komisia po novom pôsobí v zložení odborníkov z Mestského ústavu ochrany pamiatok, Galérie mesta Bratislavy a Metropolitného inštitútu Bratislavy.
„Komisiu dopĺňajú aj externí experti, ktorí vydávajú k hodnoteným zámerom svoje stanoviská,“ uviedla. Do komisie svojich zástupcov nominujú aj mestské časti, ktoré sa do hodnotenia zapájajú podľa lokality zvažovaného či plánovaného umiestnenia diela.
Takmer 600 diel
Ambíciou hlavného mesta je prostredníctvom Komisie a organizácií mesta v čo najväčšej možnej miere predchádzať formou odborných konzultácií neželanej praxi už od počiatku zámeru.
„Na území Bratislavy je umiestnených vo verejnom priestore viac ako 570 diel vrátane fontán. Veľkým problémom je ich stav, mnohé sú už dlhé roky bez vlastníka a správcu,“ poznamenala Schmucková. Ako dodala, bez patričnej starostlivosti klesá ich hodnota a funkcia, ktorú by v danom území mali plniť.
„Zároveň pribúdajú diela vo verejnom priestore, ktoré často vzbudzujú otázky súvisiace s ich kvalitou a vhodnosťou,“ dodala s tým, že mesto chce byť aktívne v definovaní verejného priestoru vrátane umenia v ňom.
Zriadenie odbornej komisie
Bratislava začala od roku 2020 pracovať v gescii oddelenia kultúry na koncepčnom uchopení narábania s monumentmi mesta.
V roku 2012 prijalo mesto Koncepciu narábania s pomníkmi, pamätníkmi, pamätnými tabuľami a výtvarnými dielami na území Hlavného mesta SR Bratislavy a Pravidlá pre umiestňovanie pomníkov, pamätníkov a výtvarných diel na území hlavného mesta.
Tomuto účelu malo napomôcť aj zriadenie Komisie pre pamätníky a výtvarné zásahy do verejného priestoru, ktorá pôsobila ako poradný orgán mesta do minulého roka.
„Činnosť komisie však narážala na obmedzenú vymáhateľnosť dodržiavania stanovísk hlavného mesta k predkladaným návrhom. Na takúto kompetenciu totiž v súčasnosti neexistuje opora v platnej legislatíve,“ vysvetlila Schmucková.
Manuál umiestňovania diel
V štádiu prípravy je aj Manuál umiestňovania diel vo verejnom priestore, ktorý by mal vzniknúť tento rok v spolupráci mesta a mestských organizácií zastúpených v komisii, a bude predstavovať aktualizáciu existujúcej koncepcie.
„Manuál poskytne jasnou formou základné rámce, o ktoré je žiadúce sa pri vzniku a osádzaní diel opierať, s perspektívou, aby aj majitelia súkromných pozemkov, ale aj iniciátori, ktorí majú zámer umiestniť umelecké dielo vo verejnom priestore bez ohľadu na vlastníctvo pozemku, využili konzultačné služby komisie a riadili sa princípmi z manuálu,“ uzavrela hovorkyňa.