Univerzity majú kreovať študijné programy podľa potrieb trhu, zhodujú sa rektori

Uk ilu konferencia mapy.jpg
Ilustračná foto : www.google.sk

Univerzity majú kreovať študijné programy podľa potrieb trhu. Zhodli sa na tom rektori univerzít hlavných európskych miest na pôde Univerzity Komenského v Bratislave (UK), ktorá hostila rokovanie siete univerzít hlavných európskych miest UNICA (Network of Universities from the Capitals of Europe).

Ako informovala Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK, sieť združuje 62 univerzít. Prezident univerzitného združenia UNICA Luciano Saso z Univerzity La Sapienza v Ríme informoval o iniciatíve francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona vytvoriť alianciu univerzít v rámci EÚ pre vzájomnú efektívnu spoluprácu a zvýšenie kvality a konkurencieschopnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania, vedy, výskumu a inovácií, do ktorého sa chce zapojiť aj UK.

Aktuálne je vo výhľade vytvorenie šiestich prestížnych univerzitných aliancií, pre ktoré Európska komisia vyčleňuje 30 miliónov eur na trojročné obdobie. Každá z univerzitných aliancií by dostala na rozvoj vzájomnej univerzitnej spolupráce na tri roky päť miliónov eur s tým, že univerzity by prispeli 20 percentami zo svojho rozpočtu.

Sme svedkami dynamických zmien v súčasnom kozmopolitom svete a naša spoločnosť čelí mnohým výzvam. Univerzity preto musia byť nevyhnutne zapojené do hľadania vhodných riešení. K tomu je potrebný inovatívny prístup práve tak ako netradičné myšlienky a postupy. Som presvedčený, že naša spolupráca v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu spoločne so vzájomnou výmenou hrá dôležitú a možno aj rozhodujúcu úlohu v rozvoji nášho spoločného európskeho priestoru s takým významným inovatívnym potenciálom,“ povedal rektor UK Karol Mičieta.

Rektori univerzít hlavných európskych miest sa zhodli na tom, že tak, ako je dôležité zachytiť a umne nakladať s výdobytkami digitálnej revolúcie, je rovnako dôležitá kontinuita a nadviazanie na generácie predchodcov aj v záujme prípravy osobností s patričným etickým a humanistickým zameraním.

V tejto súvislosti vyzdvihli aj význam humanitných a spoločenských vied, ktoré dokážu nielen pomenovať dianie v súčasnej modernej spoločnosti, ale aj rozpoznať významné spoločenské súvislosti, reagovať na ne a načrtnúť budúce smerovanie diania pre zvýšenie kvality života občanov. Zhodli sa tiež na potrebe interdisciplinarity a multidisciplinarity študijných programov. Zdôraznili, že absolventi vysokých škôl nemajú byť len tí, ktorí si hľadajú miesto na konkurenčnom pracovnom trhu, ale majú pracovné miesta aj vytvárať.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk