Počas Bielej noci sa po prvý raz objaví umelecká inštalácia z bratislavského odpadu určeného na recykláciu. Pôjde o dielo Labyrint, ktoré je vytvorené z takého množstva vytriedených plastov, kovových obalov a nápojových kartónov, aké sa v hlavnom meste vyprodukuje za 1 deň.
Vznik prvej umeleckej inštalácie z bratislavského odpadu určeného na recykláciu podporili Nadácia mesta Bratislavy v spolupráci s organizáciami Odvoz a likvidácia odpadu a.s. (OLO), NATUR-PACK a.s. a Správca zálohového systému n.o.
Dielo Labyrint bude súčasťou festivalu Biela noc Bratislava 2023, nachádzať sa bude na Primaciálnom námestí a jeho autorkou je architektka Elena Šoltésová. Cieľom diela je poukázať na dôležitosť a zmysel správneho triedenia odpadu a zálohovania nápojových obalov. Pre návštevníkov je pripravená aj komentovaná prehliadka diela.
„V piatok, 29. septembra o 18.00 hod. pozývame všetkých návštevníkov Bielej noci na komentovanú prehliadku diela za prítomnosti autorky, Eleny Šoltésovej, OLO, NATUR-PACK aj Správcu záloh. Tešíme sa na vás,“ dopĺňa Martin Kuklovský, technik dotrieďovacieho závodu OLO.
Zaujímavosťou diela je aj to, že ide o skutočné množstvo odpadu vyzbieraného zo žltých nádob a vriec v Bratislave za 1 deň. „V inštalácii využívam motív labyrintu – komplexného systému chodieb so symbolickým významom hľadania duchovnej či životnej cesty. Inštalácia Labyrint je spojením tradície s dôležitou témou súčasnosti – recykláciou,“ vysvetľuje autorka diela, architektka v ateliéri Sadovsky & Architects, Elena Šoltésová. Autormi svetelného dizajnu labyrintu sú architekti z CTRL._space.
Labyrint sa skladá z kvádrov z optickej triediacej linky OLO a sú prípravnou fázou pred recykláciou. Takto vytriedený obsah žltých nádob a vriec OLO posiela na ďalšie spracovanie recyklátorom.
Plastové hračky sa tak môžu vďaka správnemu vytriedeniu recyklovať a použiť napríklad ako komponent na detské ihriská. Z konzerv môže vzniknúť kostra bicykla a z častí nápojových kartónov sa môže stať napríklad dávkovač na mydlo.
„Zálohovanie je nástroj, ktorý dokáže množstvo vyzbieraných plastových fliaš a plechoviek zvýšiť aj na viac ako 90 %. Vďaka správnemu triedeniu a zálohovaniu sa znižuje miera voľne pohodeného odpadu v prírode. Pre čistejšie prostredie je však kľúčová spolupráca s partnermi v oblasti odpadového hospodárstva a neustála edukácia verejnosti k triedeniu, či zálohovaniu,” dopĺňa Monika Farka, marketingová manažérka Správca zálohového systému. Zálohovaním a triedením odpadu dávajú obyvatelia Bratislavy odpadu druhú šancu na život.
Okrem tohto diela sa počas festivalu budú v meste nachádzať aj iné zaujímavé inštalácie a predstavenia. Detaily aj podrobné informácie nájdete na stránke festivalu tu.