Ústredie ľudovej umeleckej výroby tradičné umenie a remeslá nielen uchováva, ale aj rozvíja a spája so súčasným dizajnom
Sedemdesiat rokov práce Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) venovanej uchovaniu kultúrneho dedičstva našich predkov oslavuje ÚĽUV špeciálnou výstavou. Expozíciu s názvom „Náš príbeh, ÚĽUV – 70 rokov podpory tradičných remesiel na Slovensku“ otvoria zajtra. Výstava bude prístupná do 26. septembra v utorok až piatok od 12. do 18. hodiny a v sobotu od 10. do 14. hodiny.
Kurátori výstavy Libuša Jaďuďová a Pavel Habáň z ÚĽUV – Múzea ľudovej umeleckej výroby na výstave mapujú históriu organizácie.
„Od prvých terénnych výskumov v lokalitách výskytu tradičných výrobkov na Slovensku, cez ľudovo-umelecké výrobky so značkou ÚĽUV, ktoré vznikali pod vedením profesionálnych výtvarníkov pôsobiacich v ÚĽUV, až po súčasné ocenené práce zo súťaže Kruhy na vode, ktoré transformujú tradičné remeslo na autorský dizajn,“ informovala referentka marketingu a PR ÚĽUV Nina Turčanová.
Príbeh ÚĽUV sa začal písať v decembri roku 1945, keď na základe osobitného dekrétu prezidenta republiky vzniklo Ústredie ľudovej a umeleckej výroby ako celoštátna organizácia na podporu tradičných remeselných odvetví a domáckych výrob so samostatnou pobočkou na Slovensku.
Návštevníci na výstave nájdu múzejné pripomienky z prvých rokov fungovania ÚĽUV-u, okrem iného aj výskumné správy a skice z terénu či prvé filmové materiály zaznamenané etnografmi. Tí zozbierali tiež množstvo vzorov výrobkov z tradičnej keramickej, textilnej, kožiarskej a ďalšej remeselnej výroby, ktoré mali slúžiť ako inšpiračný zdroj pre ďalšiu ÚĽUV-om usmerňovanú tvorbu.
Osobitné miesto na výstave je venované pôsobeniu profesionálnych umelcov na pôde ÚĽUV-u. „Mnohé návrhy výtvarníkov ÚĽUV-u zľudoveli tak, že už dnes žijú vlastným životom v prostredí ľudových výrobcov,“ upozorňujú organizátori výstavy. Ako príklad uvádzajú šúpoľovú bábiku, ktorú navrhla výtvarníčka Kamila Rauchová-Ryčlová v 2. polovici 50. rokov a kožené kapsy a kabelky od významnej výtvarníčky Jany Menkynovej.
S ÚĽUV-om sú spojené aj ďalšie osobnosti výtvarného života druhej polovice 20. storočia, medzi nimi Ema Marková, Júlia Kováčiková-Horová, Elena Holéczyová, Václav Kautman, Božena Janeková, Pavol Janek, Viola Thainová či Stanislav Koreň.
Výstava zároveň poukazuje na to, že ÚĽUV ako ochranca tradičných remesiel má v súčasnosti záujem tiež o autorský dizajn. Od roku 2000 organizuje súťažné bienále Kruhy na vode, ktorá poskytuje dizajnérom a kreatívnym remeselníkom príležitosti vnášať do remesla nové myšlienky.
„Ukážky ocenených prác zo súťaže sú pre návštevníkov dôkazom, že prepojenie ručnej remeselnej výroby s kreativitou dizajnéra môže mať veľmi príťažlivé podoby,“ dodáva sa v tlačovej správe k výstave.