Bratislavskí mestskí policajti pravidelne navštevujú a kontrolujú viacero lokalít, medzi ktorými nechýba napríklad Trnavské mýto. Ľudí bez domova monitoruje aj Mestský terénny tím bratislavského magistrátu.
V každom väčšom meste nežijú iba samotní obyvatelia, ale aj ľudia bez domova. Bratislava ich má tisícky a možno ich stretnúť na ulici, na zastávkach MHD či v blízkosti niektorých nákupných centier.
Nebezpečná časť mesta
V niektorých lokalitách sa však ľudia bez domova vyskytujú častejšie, ako napríklad na Trnavskom mýte. Podľa niektorých obyvateľov ide o nebezpečnú časť mesta.
Pred tržnicou sa osadili platany s lavičkami. Pred niekoľkými dňami internetom kolovala fotografia obyvateľky a žiadala o pomoc v súvislosti s ľuďmi bez domova. Ďalšia obyvateľka tvrdila, že táto lokalita je nebezpečná počas nočných hodín pre deti a ženy. Zdržiavajú sa tam rôzni problematickí ľudia a obťažujú okoloidúcich.
Pravidelné kontroly na Trnavskom mýte
Ako uviedol hovorca bratislavskej mestskej polície Peter Borko, Trnavské mýto je kontrolným bodom a vykonávajú sa tam pravidelné kontroly. Počas dňa aj noci sa na mieste striedajú hliadky Okresného veliteľstva Bratislava III a Útvaru zásahovej jednotky a kynológie.
Mestskí policajti podľa Borka nemôžu bez dôvodu vykázať ľudí z verejného priestoru. „Nie je možné ani správne zakazovať ľuďom prítomnosť vo verejnom priestore iba na základe výzoru, nevhodné správanie však polícia ihneď rieši,“ upresnil hovorca.
Keď niekto konzumuje alkohol na verejnosti či znečisťuje priestor, zasahujú policajti bezodkladne. Situáciu v meste majú pod kontrolou nielen mestskí policajti, ale i zamestnanci kamerového strediska, ktorí políciu v teréne pravidelne informujú.
Zaujímali sme sa, či má mestská polícia aj štatistiku priestupkov týkajúcich sa ľudí bez domova. „Mestskí policajti pristupujú k všetkým obyvateľom s rovnakou úctou a rovnakým prístupom. Nerozlišujú ich na základe bydliska alebo oblečenia. Aj preto špeciálnu štatistiku, ktorá by sa zaoberala ľuďmi bez domova, nevedieme,“ uviedol Borko.
Mestský terénny tím a kontrola
Mestský terénny tím bratislavského magistrátu taktiež monitoruje ľudí bez domova. Najviac podnetov od obyvateľov eviduje v Bratislave V, nasledujú Bratislava I a Bratislava III. Okrem riešenia krízových situácií je súčasťou agendy tímu edukácia ľudí bez domova, napríklad o možnostiach využitia dostupných sociálnych služieb ako sú denné centrá, nocľahárne a útulky.
Tím v súvislosti s Trnavským mýtom tento rok nezaznamenal žiadne podnety. „Trnavské mýto je však zaradené do monitoringu exponovaných lokalít a v súčasnosti posilňujeme terénne hliadky na tomto mieste, a to s frekvenciou trikrát týždenne,“ spresnila hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková.
Pýtali sme sa taktiež na najčastejše sťažnosti obyvateľov. Väčšinou ide o zhromažďovanie ľudí bez domova na viditeľných miestach, znečisťovanie verejných priestranstiev, konzumácia alkoholu na verejnosti a neprimerané správanie.
Ďalšie kontrolované lokality
Borko zdôraznil, že policajti pri kontrolách nerozlišujú, či ide o ľudí bez domova alebo ľudí so strechou nad hlavou. Policajti však častejšie navštevujú napríklad Stavbársku ulicu vo Vrakuni, na ktorej sa nachádza Pentagon. Za problematickú považujú i časť Petržalky, ktorá sa nazýva Kopčany.
Pred niekoľkými mesiacmi riešili problémy s ľuďmi bez domova aj v parku na Račianskom mýte v Novom Meste. Domáci obyvatelia sa sťažovali na neporiadok a agresívnych bezdomovcov.