Vyberte sa po stopách Dúbravského náučného chodníka. Ide o príjemnú prechádzku počas víkendu či voľných dní.
Dúbravka patrí medzi väčšie mestské časti, v ktorej žije približne 30-tisíc ľudí. Ak radi spoznávate zákutia Bratislavy a milujete prechádzky, určite nevynechajte Dúbravský náučný chodník.
Nenáročná trasa
Na výlet nepotrebujete auto, môžete prísť aj MHD. Trasa sa začína pred Miestnym úradom v Dúbravke na Jadranskej ulici. Ako uvádza web bratislavskykraj.sk, chodník pokračuje po ulici K horanskej studni a následne sa treba vydať po žltej značke až po rázcestie Dúbravská hlavica.
Ďalej sa pustíte po červenej turistickej značke až k odbočke vľavo za rázcestím Švábsky vrch, následne k Tavarikovej osade až na Švantnerovu ulicu, chodník končí pri ZŠ Sokolíkova.
Ide o nenáročnú trasu, ktorú zdolajú aj menej zdatní turisti do približne 2,5 hodiny. Cestou narazíte na 7 informačných panelov, vďaka ktorým sa dozviete viac o jednotlivých bodoch.
História Dúbravky
Najstaršie osídlenie mestskej časti sa datuje zo staršej doby kamennej, keď Veľkú lúku osídlili lovci a zberači. Počuli ste o villa rustica? Objekt je národnou kultúrnou pamiatkou.
Ide o pozostatky rímskej usadlosti, ktoré boli odhalené len koncom 20. storočia. Villa rustica je latinský názov pre typ rímskeho obydlia pre vyslúžilých rímskych legionárov. Zároveň sú v teréne zakonzervované základy stavby kúpeľa.
Obec Dúbravka existovala v 14. storočí a patrila k Hradu Devín. Obsadili ju Chorváti utekajúci pred nájazdami Turkov a prvý písomný doklad o tejto národnosti v spojitosti s Dúbravkou pochádza z roku 1574.
Chorváti sa pre jazykovú a kultúrnu príbuznosť rýchlo prispôsobili miestnym obyvateľom. V obci sa pestovali čierne, tzv. dúbravské čerešne a obyvatelia sa živili predovšetkým poľnohospodárstvom a vinohradníctvom, neskôr pracovali ako robotníci v meste a na železnici.
Od roku 1906 sa na školách a úradoch používal slovenský jazyk. V 20. rokoch 20. storočia začal v obci podnikať stolársky majster František Tavarik. Postavil drevené chaty či murované vily, ktoré stoja v Tavarikovej osade. Dúbravka je súčasťou Bratislavy od roku 1946.
Ak by ste sa prešli po oblasti Dúbravskej Hlavice v blízkosti náučného chodníka, možno by ste našli bývalé delostrelecké betónové podzemné kryty. Boli vybudované okolo roku 1915 na obranu Mosta Františka Jozefa I., aby ruská armáda neprenikla cez Slovensko do Rakúsko-Uhorska. V oblasti je viac ako 30 kaverien.