V areáli hradu sa dá posedieť či si spraviť menší piknik. Vedeli ste, že na hrade fungovala jedna z prvých tlačiarní na území dnešného Slovenska?
Hrady Bratislavského kraja sú miesta s jedinečným čarom a dávkou histórie. Niektoré z nich sú síce už len ruiny, no dá sa ich stále v rámci prechádzky navštíviť.
Medzi obľúbené ciele turistov patrí Plavecký hrad pri Plaveckom Podhradí. Nachádza sa len kúsok od hranice Bratislavského a Trnavského kraja. Autom ste na mieste z Bratislavy približne do 50 minút.
Stručná história
Hrad nájdeme na kopci Pohanská na západnom úpätí Malých Karpát. Listina z roku 1291 hovorí o tom, že Belo IV. daroval územie Kuchyne synovi bratislavského richtára Kunta, Detrichovi. Podľa odhadov Detrich postavil hrad v 50. až 60. rokoch 13. storočia.
Z hradu bolo dovideť na hrady Branč, Ostrý Kameň a Korlátko, preto plnil najmä strážnu funkciu. Stráže dohliadali i na cestu na úbočí hradného kopca.
Počas storočí sa menili majitelia hradu. Bol v rukách Stibora zo Stiboríc, grófov zo Svätého Jura a Pezinka, Fuggerovcov, Balašovcov. Medzi rokmi 1579 až 1584 fungovala na hrade jedna z prvých slovenských kníhtlačiarní. Od roku 1641 až do 20. storočia hrad vlastnili Pálfiovci.
Hradu sa stal osudným rok 1706, kedy ho poškodilo cisárske vojsko. Panstvo sa presunulo v polovici 17. storočia do Malaciek a odvtedy na hrade neprebehla rekonštrukcia. V súčasnosti sú na hrade vykonávané konzervačné práce.
Túra na hrad
Na hradný kopec sa dá pohodlne dostať od parkoviska priamo pod hradom, ktoré je bezplatné. Túru zvládnu aj ľudia, ktorí pravidelne nešportujú alebo rodiny s deťmi. Výstup nahor a späť trvá približne 90 minút.
Výstup je súčasťou Náučného chodníka Plavecký kras. Informačná tabuľa zoznámi turistov s krasovým územím, chránenými druhmi rastlín či zvieratami.
Lesná cestička je v niektorých častiach posiata kameňmi alebo menej rovná. Odporúčame vziať si pevnú obuv, ktorá pomôže zdolať terén.
Ak sa vyberiete na hrad v týchto dňoch, ešte si možno stihnete nazbierať medvedí cesnak. Na jeho prítomnosť upozorní jemná cesnaková vôňa v ovzduší. Rastie ho tam naozaj veľa po oboch stranách cesty.
Pred hradom je taktiež cesta posiata kameňmi. Na niektorých miestach v areáli hradu chýba zábradlie, preto zvýšte pri chodení opatrnosť.
V samotnom areáli hradu nenájdete žiadne exponáty či informačné tabule prezrádzajúce viac o prebiehajúcich konzervačných prácach.
Tí odvážnejší vyšli na hradby, no väčšina turistov si hrad obzerala len v rámci vychodenej cestičky. V zadnej časti areálu je zopár lavičiek, kde sa dá najesť či si oddýchnuť.
Hrad je otvorený celý rok a neplatí sa tam žiadne vstupné. Ak zvládnete výstup až nahor, čakajú vás krásne výhľady na okolie.