Tanec i Habsburgovcov predstavia nové výstavy Galérie mesta Bratislavy

Mirbachov palác
SITA

Výstava Portréty príslušníkov habsburského a habsbursko-lotrinského rodu v zbierkach Galérie mesta Bratislavy okrem iného pripomína, že Bratislava bola od roku 1536 hlavným mestom Uhorského kráľovstva.

Portréty Habsburgovcov aj podoby tanca vo výtvarnom umení možno nájsť na najnovších výstavách Galérie mesta Bratislavy (GMB). Výstava Tanečný večierok prezentuje do 1. novembra rôzne podoby tanca a ľudskej figúry tak, ako ich vidia viacerí umelci. Nezachytáva rôzne druhy tanca dokumentárnym spôsobom, ale sleduje podoby tanca ako umeleckej predlohy obrazu, videa, fotografie a ďalších médií výtvarného umenia.

Sleduje formy, akými deviati umelci – Michael Langan, Wiliam G. Larson, Pavel Korbička, Vladimír Havrilla, Jan Hlavatý, Tibor Nagy Grosso, David Hanko, Weronika Stencl a Agata Grzych, transformujú telo v pohybe do výtvarného prevedenia, napísala v tlačovej správe k výstave jej kurátorka Miroslava Mauréry.

Výstavu Tanečný večierok si záujemcovia môžu pozrieť do 1. novembra v sídle mestskej galérie v Pálffyho paláci denne, okrem pondelka, od 11. do 18. hodiny.

Galéria mesta Bratislavy, ktorá vo svojej činnosti nadviazala na obsah a tradíciu výtvarnej zbierky Mestského múzea, dnes spravuje veľkú kolekciu panovníckych portrétov vytvorených priamo pre potreby oficiálnych reprezentačných priestorov mesta alebo získaných napríklad od náboženských rádov, šľachty alebo mešťanov. Na spomínané zbierky GMB sa zamerali kurátorky Jana Luková a Martina Vyskupová.

Návštevníkov sídla mestskej galérie, Mirbachovho paláca, pozývajú do 15. novembra obdivovať výstavu Portréty príslušníkov habsburského a habsbursko-lotrinského rodu v zbierkach Galérie mesta Bratislavy. Výstava okrem iného pripomína, že Bratislava bola od roku 1536 hlavným mestom Uhorského kráľovstva (Uhorska) a jedným z korunovačných miest uhorských kráľov a kráľovien. Sídlo tu mal aj uhorský prímas, ktorý na svojom dvore zamestnával vlastných umelcov.

Objednávateľmi umeleckých predmetov boli aj príslušníci habsbursko-lotrinského rodu. Na výstave možno vidieť zreštaurované komorné portréty cisára Mateja II. a jeho manželky z 18. storočia, ktoré boli ako mnohé podobné diela vytvorené podľa starších predlôh. Po dlhom čase je vystavená aj podobizeň cisára Františka I. v ornáte rytiera kráľovského uhorského rádu sv. Štefana od Karola Steinackera z roku 1832.

„Zaujímavý je aj jazdecký portrét korunného princa Rudolfa zo zbierky grófov Nyáriovcov od Tadeusza Ajdukiewicza z roku 1889, ktorý vznikol po princovej dobrovoľnej smrti,“ upozorňujú v tlačovej správe k výstave jej kurátorky. Projekt podporilo občianske združenie Galéria G5 prostredníctvom grantového programu Ars Bratislavensis.

Viac informácií možno nájsť na webstránke galérie http://www.gmb.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk