Verejnú obchodnú súťaž na prenájom zničenej stavby reštaurácie Snežienka na Železnej studničke zatiaľ nevyhlásili. Reštaurácia Snežienka a priestor okolo nej sú dlhodobo zdevastované a stravovací objekt je mimo prevádzky.
Návrhom zámeru na vyhlásenie súťaže, ktorý by zahŕňal sanáciu, dostavanie a sprevádzkovanie Snežienky sa v utorok zaoberali poslanci bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, nakoniec však tento bod schválili v úplne inom znení, ako im ho predložili.
Zastupiteľstvo schválilo pozmeňovaní návrh, ktorý za Klub nezávislých poslancov predložil poslanec Martin Vlačiky. Uznesením zastupiteľstvo žiada starostu, aby poveril riaditeľa EKO-podniku VPS Roberta Molnára preverením možností stavebnými úpravami oddeliť dolnú stanicu lanovky na Kamzík od zanedbaného a zdevastovaného skeletu Snežienky. Zastupiteľstvo tiež žiada starostu o zriadenie pracovnej skupiny pre prípravu koncepčných podmienok obnovy Snežienky. Skupinu budú tvoriť Robert Molnár, poslanci Otto Novitzky, Peter Vaškovič, Martin Vlačiky a Katarína Augustinič.
Ako ďalej uviedol Martin Vlačiky, s pôvodným návrhom, schváliť obchodnú verejnú súťaž na prenájom Snežienky, neboli v jeho klube stotožnení. „Väčšina z nás preferuje zbúranie skeletu Snežienky a ak má na tomto mieste ešte niekedy niečo vôbec stáť, tak nech je to menšie a niečo, čo sa lepšie hodí do prostredia lesoparku,“ dodal poslanec s tým, že v súčasnosti pre toto územie spracúvajú územný plán zóny Horná Mlynská dolina.
„V rámci neho treba najprv verejnou diskusiou s občanmi, návštevníkmi lesoparku, ochranármi a Mestskými lesmi zadefinovať, čo by sme v tomto území vlastne chceli mať. A až potom môžeme vyhlásiť súťaž. Mala by to však byť súťaž návrhov, nie súťaž na prenájom stavby. Ak by sa podarilo nájsť návrh, ktorý by verejnosť akceptovala a zároveň by bol ekonomicky únosný pre investora, tak až potom sa môžeme baviť o prenájme,“ vysvetľuje Vlačiky a pripomína, že ak žiadny taký návrh nenájdu, budú hľadať spôsob a peniaze na to, aby skelet zbúrali.
„Medzitým však treba tento skelet stavebne oddeliť od dolnej stanice lanovky, nech ju ďalej nepoškodzuje a potom môže zostať stáť ešte zopár mesiacov nedotknutý, keď už tak vydržal roky. Na jeseň tohto roku, keď by malo byť jasné zadanie územného plánu zóny Horná Mlynská dolina, budeme môcť pristúpiť k súťaži návrhov,“ ukončil Martin Vlačiky.
Vlastníkom tohto majetku je hlavné mesto SR Bratislava, v správe ho však má novomestská príspevková organizácia EKO-podnik VPS. Ako v diskusii počas zastupiteľstva povedala poslankyňa Katarína Augustinič, je to posledná šanca, ktorú mestská časť Snežienke dáva. „Mali by sme využiť všetky možnosti, pretože aj to zbúranie niečo stojí,“ dodala.
Podľa poslanca Petra Ágostona by si hlavné mesto SR Bratislava malo zničený areál Snežienky riešiť samo. „Prečo zaťažujeme mestskú časť, prečo tu vzniká hystéria. Prečo to nevrátime hlavnému mestu?“ pýtal sa poslanec. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý mu na to odpovedal, že najlepšie bude, keď bude celý proces pod kontrolou mestskej časti, pretože mesto má toho dosť aj bez Snežienky. Na to reagovala aj Katarína Augustinič, podľa ktorej by bolo tiež dobré, aby Snežienka ostala v rukách mestskej časti. Pripojil sa k nej aj poslanec Peter Vaškovič, ktorý povedal, že tento priestor bude vizitkou novomestskej samosprávy a nositeľom tejto obnovy by malo byť Nové Mesto.