Vysokoškoláčka Tamara fungovala na španielskej fakulte, ako sama hovorí, dosť nejednotvárne.
Tamara Horáčková študuje na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského (UK). Uplynulý zimný semester sa zúčastnila študentského výmenného programu Erasmus na univerzite v Madride.
Vycestovala počas októbra 2020, kedy na Slovensku začínala 2. vlna pandémie. Pre bratislavskú univerzitu opísala, ako prebiehal jej niekoľkomesačný pobyt.
Pomerne mierne opatrenia
Po príchode Tamara nevedela, čo čakať. So spolubývajúcimi si nakúpili spoločenské hry a pripravovali sa na lockdown, ktorý strávia v prenajatom byte.
Ukázalo sa však, že opatrenia boli v Španielsku podľa slov študentky pomerne mierne. Vonku bola povinnosť nosiť rúška, pri stole v podniku mohol sedieť obmedzený počet ľudí a zákaz vychádzania bol po polnoci. Opatrenia neboli tak prísne ako na Slovensku, kde sa hromadne testovalo.
Menej predmetov
Samotné vyučovanie bolo podľa Tamary dosť nejednotvárne. Prvé týždňe fungovali online, neskôr prezenčne s rúškami a odstupmi.
Pri vstupe do budovy univerzity alebo učebne každý naskenoval QR kód na dverách, čím mohlo vedenie univerzity sledovať pohyb študentov v kampuse.
Tamara ocenila aj menej predmetov, ako mala doma. Pre pandémiu nemusela absolvovať niektoré hodiny na UK prezenčne, ale online, čím si ušetrila čas.
Zrušený spiatočný let
Pre obmedzenia, ktoré sa spájali s pandémiou, si študentka nestihla splniť cestovateľský sen a to vidieť juh Španielska. V lokalite platil zákaz vychádzania z madridského regiónu.
Počas decembra sa vrátila domov, aby strávila Vianoce s rodinou. Už cesta sem spôsobila menší zmätok, pretože si musela narýchlo niekde vybaviť PCR test. Do Španielska sa však už po Vianociach pre zrušený let nedostala.
A ako hodnotí celkovo svoj výmenný pobyt? „Jednoznačne pozitívne. Išla som do nej s tým, že môže dopadnúť všelijako. Určite sa oplatí nemať príliš konkrétne očakávania, brať veci také, aké sú, a snažiť sa vidieť vo všetkom tie svetlé stránky,“ uzavrela Tamara.