Stretnutie v Bratislave: Ukrajinskí utečenci stále potrebujú našu podporu, vojna pretrváva

Pomoc ukrajina vojna agresia pomoc podpora utečenci
Foto: archívne, SITA/Marek Lukáč

Na Slovensku UNICEF a samosprávy podporujú približne polovicu ukrajinských utečencov v krajine.

Mesto Bratislava, organizácia Eurocities a UNICEF vyzvali na vytrvanie v solidarite a podpore pre ukrajinských utečencov. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, od začiatku vojny vo februári 2022 z krajiny utieklo už viac ako osem miliónov ľudí, prevažne žien a detí.

Výzva zaznela počas medzinárodného stretnutia v Bratislave so zámerom vytvoriť priestor pre zástupcov európskych samospráv na výmenu poznatkov a diskusiu o tom, ako prejsť od krátkodobých krízových riešení k dlhodobým stratégiám začleňovania ukrajinských utečencov.

Ohrozená skupina

Účastníci podujatia sa osobitne zamerali na identifikáciu najlepších spôsobov podpory detí utečencov a zraniteľných detí v novej hosťujúcej krajine.

Špeciálna pozornosť pri tejto ohrozenej skupine sa nevyhnutne musí venovať psychosociálnej podpore, starostlivosti o duševné zdravie, inkluzívnemu vzdelávaniu a prístupe k adekvátnej zdravotnej starostlivosti,“ priblížila Schmucková.

Viac ako 100-tisíc Ukrajincov požiadalo na Slovensku o štatút odídenca, pričom viac ako milión ich prešlo územím SR od začiatku konfliktu.

V stave núdze

Veľké množstvo rodín prišlo na Slovensko v stave absolútnej núdze, potrebujú zdravotnú starostlivosť a ich prostriedky na život sú často výrazne obmedzené,“ poznamenala Schmucková.

Deti a mládež z Ukrajiny tiež potrebujú pokračovať vo vzdelávaní či štúdiu, a hoci sa mnohí do vzdelávania zapojili aspoň čiastočne, značná časť mladých odídencov mala prístup k nemu pozastavený.

Na podporu utečencov v celej Európe UNICEF nadviazal partnerstvá s 39 samosprávami v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku a Moldavsku.

Podpora utečencov

Na Slovensku UNICEF a samosprávy podporujú približne polovicu ukrajinských utečencov v krajine. Poskytujú základné služby vrátane vzdelávania, starostlivosti o duševné zdravie a psychosociálnej podpory a sociálneho začlenenia.

Keďže vojna pretrváva, ukrajinskí utečenci, rovnako ako ich hostiteľské komunity, potrebujú neustálu podporu a solidaritu,“ uzavrela hovorkyňa mesta.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk