Záujem o nájomné bývanie je podporený situáciou, keď je priemerná splátka hypotéky aj s energiami pri kúpe bytu aktuálne vyššia ako nájom obdobného bytu.
Ceny starších bytov v Bratislave pokračovali v poklese, nájomné však rástlo. Vyplýva to z pravidelnej správy analytikov z Bencont Investments. Podľa nej ceny bytov z druhej ruky v Bratislave opäť klesli oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 2,76 percenta. Ponuková cena sa tak v druhom štvrťroku pohybovala na úrovni 3 484 eur za meter štvorcový.
„Prvýkrát sledujeme aj medziročný pokles cien, keď v druhom štvrťroku 2023 bola priemerná cena nižšia o osem percent v porovnaní s druhým štvrťrokom 2022. Pokles cien na sekundárnom trhu sledujeme už tretí štvrťrok v rade, pričom priemerné nájomné vzrástlo medziročne o 11,8 percenta na aktuálnych 15,10 eura za meter štvorcový,“ dodávajú analytici.
Pokles cien bytov
Ceny starších bratislavských bytov poklesli medziročne o 8,9 percenta. „Na sekundárnom trhu sledujeme pokles ponukových cien už tretí štvrťrok v rade, keď ceny od ich vrcholu v treťom štvrťroku 2022 klesli už o 10 percent,“ uvádzajú analytici. Ako dodávajú, zvýšené úrokové sadzby a inflácia naďalej pokračovali v oslabovaní kúpyschopného dopytu.
„Aktuálne je priemerná cena novostavieb o 45 percent vyššia ako priemerná cena bytov na sekundárnom trhu, aj keď priemernú cenu novostavieb ťahajú nahor projekty v centre mesta, ktoré sa v sekundárnej ponuke nenachádzajú,“ dopĺňajú.
Úžitková plocha
Priemerná úžitková plocha starších bytov v druhom štvrťroku predstavovala takmer nezmenených 63,87 metra štvorcového. Priemerná absolútna cena bytov sa však znížila na 219 910 eur, čo predstavovalo medzištvrťročný pokles o 1,6 percenta, resp. medziročný pokles o 9,85 percenta.
Priemerná jednotková cena nájmu aj s energiami sa po 11,8 percentnom medziročnom raste dostala na 15,10 eura za meter štvorcový. „Priemerný mesačný absolútny nájom v Bratislave tak v druhom štvrťroku dosiahol 904 eur,“ konštatujú analytici s tým, že najrýchlejšie rástlo nájomné v Petržalke a v Starom Meste.
Nájomné bývanie
Podľa hlavného analytika Bencont Investments Rudolfa Bruchánika sa do celkového nájmu od začiatku roka postupne pretavujú zvýšené ceny zálohových platieb za energie. „Priemerný nájom nerástol len vďaka energiám, ale aj z dôvodu nárastu základného nájomného,“ uviedol.
Ako dodal, záujem o nájomné bývanie je podporený situáciou, keď je priemerná splátka hypotéky aj s energiami pri kúpe bytu aktuálne vyššia ako nájom obdobného bytu. Prudký nárast úrokových sadzieb a inflácia podľa neho znížili dostupnosť bývania v Bratislave, čo sa prejavilo vo výraznom poklese predaných bytov.
Staršie byty v meste
„Poklesom cien starších bytov, vysokým mzdovým rastom a v poslednom období aj pomalším rastom úrokových sadzieb sa staršie byty už stávajú dostupnejšími pre kupujúcich. Je preto len otázkou času, kedy sa situácia opäť otočí, kupujúci sa prestanú obávať, že investíciu do bytu urobia v nesprávnom čase a dopyt sa opäť obnoví,“ predpokladá Bruchánik.
Ako dodáva, pri nájomnom bývaní môžeme byť svedkami ďalšieho, aj keď už pomalšieho nárastu, nakoľko potreba bývania v Bratislave ostáva a časť trhu, ktorá nákup nehnuteľnosti buď odkladá, alebo si ju nevie dovoliť si byt bude musieť prenajať.