Najkomplexnejším riešením je urbanisticko-krajinárska štúdia Bratislavský dunajský park.
Rozvoju turizmu v Bratislave pomôže sprístupnenie nábrežia Dunaja. Vyplýva to z výsledkov konferencie Na jednej lodi a nadväzujúcej výstavy Rieka v meste, ktoré od apríla do konca mája upozorňovali odbornú verejnosť a zainteresované strany na potrebu koncepčných riešení oživenia rieky.
Ako informoval hovorca Bratislava Tourist Board (BTB) Július Buday, témou bolo využitie potenciálu Dunaja a jeho sprístupnenie pre turizmus aj voľnočasové aktivity udržateľným spôsobom a zintenzívniť diskusie o budúcnosti Dunaja.
Stretnutie na konferencii
Na konferencii, ktorú organizovala Bratislava Tourist Board (BTB) v spolupráci s občianskym združením Punkt, sa zúčastnili aj zástupcovia cestovného ruchu, Ministerstva dopravy a výstavby SR, Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, odborník na mobilitu z Rakúska, aktivisti, organizácia Dunajský fond či zástupca tímu Bratislavského Dunajského Parku.
Témou bola budúcnosť udržateľného turizmu na Dunaji, čo zahŕňa nielen výletné lode pre turistov, ale komplexné možnosti sprístupnenia rieky na úseku od Devína po Čunovo.
Príprava stratégie
Generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy Tomáš Ondrčka informoval o príprave stratégie udržateľného cestovného ruchu spolu s mestom Bratislava v najbližších rokoch.
„Jednoznačne plánujeme do tejto stratégie začleniť vodnú dopravu a využitie cestovného ruchu v rámci vodných plôch a riek,“ uviedol.
Viaceré mestá v susednom Rakúsku či Nemecku už rieku začlenili do života mesta. Takýto potenciál má podľa odborníkov aj Dunaj v Bratislave a okolitých obciach pri rieke.
Podpora cestovania
Jedným z najdôležitejších krokov pri zavádzaní princípov udržateľnosti do cestovného ruchu je podľa účastníkov konferencie podpora alternatívnych spôsobov cestovania, najmä železničnej dopravy a cyklistiky.
„Navzájom poprepájané cyklotrasy medzi mestami a krajinami prinášajú so sebou ekonomický rozmer v podobe prenocovania turistov, vrátane využitia gastronomckých služieb a prehliadky mesta,“ priblížil Buday. Ako dodal, Bratislavou prechádzajú dve medzinárodné európske cyklotrasy EuroVelo.
Zrealizované projekty
Zrealizované projekty vo veľkomestách v okolitých krajinách ukázala výstava Rieka v meste na Rybnom námestí. Okrem zahraničnej inšpirácie predstavila návrhy projektov pre budúce využívanie rieky.
„Najkomplexnejším je urbanisticko-krajinárska štúdia Bratislavský dunajský park, ktorá chce posilniť prepojenie rieky s brehmi a umožniť obyvateľom a návštevníkom lepšie využiť jej možnosti,“ skonštatoval hovorca BTB.
Spoznávanie prírody
Ramená Dunaja už v súčasnosti poskytujú priestor na vodácke aktivity a spoznávanie prírody.
„K väčšiemu využitiu potenciálu by prispelo sprietočnenie mŕtvych ramien, vytváranie zelených plôch, štrkových brehov a pláží,“ uviedol Buday s tým, že predpokladom rozvoja medzinárodnej vodáckej trasy je umožnenie prechodu cez vodné dielo Gabčíkovo.
„Základom dobrého spolunažívania mesta s riekou je nastavenie pravidiel pre rôznych aktérov, pre osobnú dopravu, masové akcie, cyklistov aj chodcov,“ uzavrel.