Spomienky na starú Bratislavu: Spoznajte s nami zákutia mesta a uvidíte ho z úplne nového uhla

Kolaz bratislava stare fotografie.jpg
Foto: K. Márton, Web umenia, Jozef Nový, Pavol Poljak - koláž BratislavaDen.sk

Tvár mesta je z roka na rok iná. Aké zmeny nastali počas desiatok či až stoviek rokov? Spoznajte s nami históriu mesta prostredníctvom starých fotografii. Tieto miesta sú tu dodnes alebo práve naopak zmizli a namiesto nich sa tu nachádza už niečo celkom iné.

Takto kedysi vyzerala Petržalka. V lete voňali ulice orgovánom a marhuľami, ktorých sa tam pestovalo najviac v celej krajine. Ešte pred pár desiatkami rokov mala skôr charakter dediny s mestskými prvkami. Nechýbali tam kultúrne spolky, športoviská, kiná, divadlá či terasy kaviarní. Avšak ešte v 50. až 60. rokoch uplynulého storočia tu ľudia bývali v pavlačových domoch bez kúrenia a vody, s jednou toaletou pre celé poschodie. Na fotografii je zachytená vtedajšia Stalinova a neskôr Zadunajská ulica. Za stromami vpravo boli kasárne, kam v roku 1965 počas povodní evakuovali miestnych obyvateľov.

Petrzalka ulica zaduinajska stalinova.jpg
Foto: Stará Petržalka

Takto vyzerali pavlačové domy. Presne v takýchto bytoch bývali rodiny a mali jednu toaletu na chodbu. Rovnako aj kohútik s pitnou vodou bol len na dvore alebo na poschodí jeden pre všetkých. V jednoizbových bytoch bežne bývali štvor- a viac členné rodiny. Pravdepodobne ide o dom oproti Katedrále sv. Martina na Rudnayovom námestí.

Pavlacove domy byty stare mesto.jpg
Foto: Web umenia, Pavol Poljak

Záber zachytávajúci vzhľad Františkánskeho námestia. Vznikol približne v roku 1959. Vidíme na ňom aj Mirbachov palác, ktorý patrí k najzachovalejším budovám v pôvodnej architektúre Prešporka.

Frantiskanske namestie mirbachov palac.jpg
Foto: K. Márton

Vziať kajak a hor sa na Dunaj! Tento pokrik priam cítiť z toho záberu z dunajského nábrežie. Aj takto vyzeral jeden z pohodových letných dní na nábreží rieky v roku 1958. Člnkovanie zabávalo všetky pohlavia vo vekových kategóriách. V Petržalke bolo tiež krásne vodné zákutie. Šlo o malý prístav, odkiaľ sa vyrážalo aj na iných plavidlách. Dobrodružstvo nastalo, keď okolo plaviace sa lode robili vlny. Na zábere sú veslice alebo skify a nachádzajú sa na brehu veslárskych klubov, ktoré pôsobili v priestoroch Auspic.

Veslovanie skify dunaj.jpg
Foto: Web umenia, Jozef Nový

V meste bolo veslovanie a športy na kajakoch veľmi obľúbené. Existovalo niekoľko klubov, ktoré sa zúčastňovali súťaží. Bolo to náročné a to najmä, keď bolo potrebné ťahať proti prúdu.

Veslovanie clny dunaj.jpg
Foto od čitateľa Stará Bratislava na fotografiách a obrazoch

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk