Slovenské národné múzeum pozýva v nedeľu na derniéru výstavy Bedřich Hrozný – 100 rokov od rozlúštenia chetitského jazyka. K ukončeniu výstavy sa v priestoroch budovy Slovenského národného múzea (SNM) na Vajanského nábreží v nedeľu o 15. hodine uskutoční prednáška s českou odborníčkou na Chetitov Šárkou Velhartickou.
Informovala o tom PR a marketingová manažérka SNM Dagmar Brisudová.
Chetitská ríša existovala v Malej Ázii v rokoch 2000 až 1200 pred naším letopočtom. Vytvorili ju prví indoeurópski obyvatelia, kmene Palijcov, Luvijcov a Néšitov – neskôr nazývaní Chetiti. Ich civilizácia sa pokrokom vyrovnala starovekej egyptskej. Po roku 1200 pred n. l však ich ríša zanikla a Chetiti sa stratili v dejinách.
Český bádateľ Bedřich Hrozný rozlúštil jazyk Chetitov, založil vedný odbor chetitológia, dokázal indoeurópsky pôvod Chetitov a vrátil ich do dejín ako našich predkov.
Šárka Velhartická vyštudovala jazyky a archeológiu starovekého Blízkeho východu v Berlíne a klinové písmo a etnológiu na Univerzite Karlovej v Prahe. Zaoberá sa dejinami a kultúrou starovekých Chetitov, umením starovekého Blízkeho východu, porovnávacou i všeobecnou jazykovedou. Zúčastnila sa na archeologických expedíciách na území Turecka. V súčasnosti sa venuje najmä prekladom chetitských klinopisných textov a dielu Bedřicha Hrozného.
Výstava „Bedřich Hrozný. Sto rokov od rozlúštenia chetitského jazyka“ pripomína svetové objavy českého orientalistu, jazykovedca a cestovateľa Bedřicha Hrozného, ktorý v rokoch 1916 – 1917 rozlúštil chetitský jazyk a položil základy samostatného odboru chetitológie. Návštevníkom predstavuje Hrozného najznámejšie archeologické expedície z rokov 1924 a 1925 v lokalitách v Šéch Saad, Tell Erfád v Sýrii a v meste Kayseri a najmä v lokalite Kűltepe v Turecku.