Slovenské CO kryty sú v žalostnom stave a štvrtina ich je v Bratislave. Čo robiť, ak by prišlo k bombardovaniu?

CO kryty, vojna
Foto: SITA, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Až vojna na Ukrajine preverila stav CO krytov na našom území. Sú zanedbané a poskytli by ochranu pre menej ako polovicu Slovákov.

Ruská invázia na Ukrajine trvá už viac ako mesiac. Za ten čas utiekli z krajiny tisícky ľudí a zamierili aj do rôznych slovenských miest vrátane Bratislavy. Pri sledovaní aktuálneho diania sa mnohí z nás zaujímali, kde by našli útočisko v prípade, ak sa ruské vojská dostanú aj na naše hranice.

Pred časom sme informovali o dostupnosti CO krytov v Bratislave. Najviac ich má na svojom území Staré Mesto a to až 62. CO kryty nevlastní len štát, mnoho z nich je v správe súkromných objektov.

Štvrtina CO krytov v Bratislave

Ministerstvo vnútra SR informovalo, že na Slovensku sa nachádza 1500 CO krytov, pričom približne štvrtina z nich je v hlavnom meste.

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník pre web pluska.sk uviedol, že CO kryty sú v žalostnom stave a v prípade konfliktu by poskytli ochranu pre približne 250-tisíc ľudí. Ministerstvo priznalo, že o kryty sa nikto dlhé roky nezaujímal a sú zanedbané.

Pomôžu informačné letáky

Ak budete počuť sirénu, nezostáva veľa času. Zábojník zdôraznil, že je potrebné zobrať so sebou len to najdôležitejšie a utekať do bezpečia.

V prípade ohrozenia štátu by mala byť na každom magistráte či obci jedna osoba, ktorá riadi problematiku bezpečnostnej politiky. Podľa Zábojníka by mali ľudí informovať, kde presne sa počas rozozvučania sirén treba presunúť.

Bezpečnostný analytik radí, aby starostovia a primátori vytlačili informačné letáky a brožúry, ktoré by poučili ľudí. Pred rokmi sa vyučovala branná výchova, dnes sa hrozba vojny podcenila.

Utekajte do podzemia

Naše CO kryty by neposkytli v prípade bombardovania ochranu ani pre polovicu Slovákov. Problémom je, že neexistujú pravidlá, kto sa do krytov dostane a kto nie.

Podľa Zábojníka je potrebné utekať po hlásení sirén čo najskôr do podzemia, neostávajte v bytoch. Ak nemáte v bytovke pivnice alebo iné podzemné priestory, vyhľadajte napríklad garáže nákupných centier. Majitelia rodinných domov sa môžu skryť v pivniciach.

Vezmite si so sebou potraviny a lieky, pretože v CO krytoch nie sú k dispozícii. Úkrytová batožina by nemala mať viac ako 10 – 15 kilogramov na osobu. Pribaliť by ste si mali osobné doklady, dôležité dokumenty, peniaze, cennosti maých rozmerov či základné trvanlivé potraviny a nápoje na niekoľko dní.

Nemali by chýbať prikrývka, náhradné oblečenie, spací vak či vrecková lampa. V podzemí sa vám môže hodiť aj mobil a nabíjačka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk