Časť bratislavských mestských poslancov sa domnieva, že uznesenie bratislavského mestského zastupiteľstva z decembra 2015 je nezákonné a žiadajú ho zrušiť.
Skupina bratislavských mestských poslancov dnes podala na Krajskej prokuratúre v Bratislave podnet na protest prokurátora proti uzneseniu o predaji dvoch budov bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO). Poslanci sa totiž domnievajú, že uznesenie bratislavského mestského zastupiteľstva z decembra 2015 je nezákonné a žiadajú ho zrušiť. O podaní podnetu dnes pred budovou Krajskej prokuratúry v Bratislave informovala skupina mestských poslancov na čele s Jánom Budajom.
Predajom dvoch budov PKO za jedno euro investorovi – spoločnosti Henbury Development, uzavreli obe strany mimosúdnu dohodu, ktorou sa podľa mesta urovnali spory s investorom. Spoločnosť Henbury Development si totiž od mesta vymáhala na súde urovnanie nárokov, práv a pohľadávok za vyše 43 miliónov eur. Skupina bratislavských mestských poslancov, ktorí v decembri nehlasovali za predaj PKO, však tvrdí, že uznesenie o predaji budov je nezákonné.
„Domnievame sa, že bola porušená ústava, zákon o majetku obcí, zákon obecnom zriadení, obchodný zákonník i zákon o štátnej pomoci,“ vysvetľoval pred krajskou prokuratúrou starosta Vajnor a mestský poslanec Ján Mrva.
Poslanci pripomínajú, že v decembri počas niekoľkohodinového rokovania dostali materiál na stôl na poslednú chvíľu a nemali čas si ho preštudovať. Tvrdia, že radnica takto postupovala zámerne. „Počas osemhodinového rokovania o PKO nám na začiatku doniesli ešte teplý materiál spracovaný investorom, o ktorom mali poslanci hlasovať a my sme sa až počas rokovania dozvedeli, čoho všetkého sa mesto vzdáva,“ priblížil Mrva. Navyše materiál pred decembrovým zasadnutím nevidela ani žiadna z komisií pri mestskom zastupiteľstve.
Poslanci v podaní na krajskú prokuratúru poukazujú na to, že mesto sa v mimosúdnej dohode zaviazalo pod hrozbou zmluvných pokút k súčinnosti pri vydávaní rozhodnutí i záväzných stanovisk k projektu či k tomu, že nebude organizovať verejnú diskusiu. Hlavné mesto však vo svojom stanovisku vysvetľuje, že cieľom mimosúdnej dohody bolo zbaviť Bratislavčanov dlhoročnej traumy z chátrajúceho nábrežia a uzavrieť spory, ktoré by boli pre mesto likvidačné. „Tak sa aj stalo, v týchto dňoch už vidieť výsledky – pracuje sa na obnove promenády, ktorá bude od leta plnohodnotne slúžiť Bratislavčanom,“ prízvukuje v stanovisku hlavného mesta hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ako dodala, postup mesta posúdilo nielen právne oddelenie magistrátu, ale o posúdenie radnica požiadala aj externú právnickú kanceláriu.
Skupina mestských poslancov sa domnieva, že nie je overiteľné, či bola pohľadávka investora vo výške 43 miliónov eur opodstatnená. Poukazujú totiž na to, že Najvyšší súd SR 27. októbra 2015 zrušil rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý v októbri 2014 dal za pravdu vlastníkovi pozemkov pod PKO, spoločnosti Henbury Development a vrátil vec na nové konanie. Konanie na súde sa však zastavilo, keďže sa mesto a investor dohodli na mimosúdnom vyrovnaní.
Skupina poslancov bojujúca proti predaju PKO si však myslí, že po tomto rozsudku Najvyššieho súdu SR mohlo mesto nakoniec v spore s investorom uspieť. „Za najdôležitejšie považujeme to, že nám nebolo povedané, že 27. októbra 2015 NS SR rozhodol o rozsudku krajského súdu, ktorý zrušil a de facto keď poslanci v decembri rozhodovali o urovnaní, neexistoval žiadny rozsudok súdu, že by mesto malo nejakú pohľadávku. Neexistovala pohľadávka, ktorá by bola znaleckým posudkom verifikovaná na 43 miliónov eur a ani PKO nebolo ocenené znaleckým posudkom,“ vyčíta mestu Mrva s tým, že poslanci boli hnaní do rozhodnutia hrozbou nejakej fiktívnej škody pre mesto.
Bratislavská radnica však vysvetľuje, že o rozhodnutí Najvyššieho súdu SR tiež nevedeli, dozvedeli sa to až v januári a to už bola spoločnosť Henbury Development zapísaná v katastri ako vlastník budov PKO. „Zároveň ani nie je pravda, že by súd dal mestu za pravdu. Týmto rozhodnutím Najvyššieho súdu SR sa totiž právne postavenie hlavného mesta voči Henbury nijako nezlepšilo a ani jeho prípadné doručenie pred uzatvorením Dohody o urovnaní by nemalo vplyv na vyjednávaciu pozíciu mesta,“ vysvetľuje Skokanová s tým, že dovolaním hlavného mesta sa Najvyšší súd SR ani nezaoberal a rozhodnutie krajského súdu zrušil z procesných dôvodov.
Kultúrny stánok na brehu Dunaja už takmer pol roka nestojí. Spoločnosť Henbury Development ho zrovnala so zemou ešte na konci decembra. Na jeho mieste má v budúcnosti vyrásť planetárium či mediatéka, ktoré tu má investor postaviť v rámci svojho developerského projektu. Úlohou investora je tiež vybudovať nové námestie, verejný priestor či zrevitalizovať nábrežnú promenádu.