Skrytý príbeh veduty Bratislavy ožije aj v Bratislave

Palazzo_vecchio.jpg
bratislava.sk

V stredu 23. novembra sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca od 10. do 13. hodiny uskutoční konferencia na tému Veduta Bratislavy v Palazzo Vecchio vo Florencii (jej skrytý príbeh), ktorá je recipročnou konferencii v talianskej Florencii v máji tohto roka pri príležitosti 450. výročia jej vyhotovenia v r. 1565 pod záštitou a v spolupráci s Magistrátom Florencie (Comune di Firenze) a Veľvyslanectvom SR v Talianskej republike.

Bratislavskú konferenciu organizujú hlavné mesto SR Bratislava, Mestský ústav ochrany pamiatok v Bratislave (MÚOP), Slovenský historický ústav v Ríme, Bratislava Tourist Board (BTB) a Taliansky inštitút v Bratislave pod záštitou Slovenského predsedníctva SR v Rade EÚ (SK PRES).

Hlavnou témou konferencie bude zaujímavý príbeh tejto fresky, priebeh jej reštaurovania v rokoch 2014 – 2015 (financovaného spoločnosťou Genten Firenze a Comune di Firenze), okrem toho aj ďalšie kuriozity, ktoré poodhalia nielen okolnosti jej vzniku na pozadí historických udalostí, ale tiež príbehy ostatných pamiatok Bratislavy, ktoré sú na nej vyobrazené. Pozvanie na konferenciu prijali i talianski odborníci, reštaurátorka Cristiana Conti a architekt Paolo Ferrara.

Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio. Foto: SITA/AP

Freska je umiestnená na prvom nádvorí florentského Palazzo Vecchio (tzv. Cortile di Michelozzo) a tvorí súčasť série vedút miest  habsburskej monarchie, ktoré sú voľne prístupné hneď pri vstupe do paláca a boli vytvorené pri príležitosti sobáša sestry cisára Maximiliána II. Habsburského Jany Rakúskej s Františkom de Medici v roku 1565. Zobrazuje Bratislavu v čase korunovácie cisára Maximiliána II. v roku 1563, tak ako ju zachytil Hans Mayr na grafickom liste, ktorý vlastní Galéria mesta Bratislavy.

Už samotné umiestnenie veduty Bratislavy priamo v Palazzo Vecchio v blízkosti slávnej Michelangelovej sochy Dávida, ako aj iných skvostov mesta, ktoré sa považuje za kolísku talianskej renesancie, je pre Bratislavu veľkou publicitou. Vďaka tejto kľúčovej polohe ide o „historický poster“, ktorým sa našej mesto môže trvalo prezentovať a jeho dôležitosť a význam zostávajú nepovšimnuté (veduty návštevníci často zamieňajú s inými mestami a napr.

Bratislava uvedená ako Possonia-Possonium sa mylne vykladá ako poľská Poznaň). Freska Bratislavy bola z vedút miest vtedajšej habsburskej monarchie zrekonštruovaná ako prvá. Na svoje zrekonštruovanie zatiaľ ešte stále čaká ďalších 13 miest zobrazených na vedutách.

Návštevníci Primaciálneho paláca budú môcť na stredajšej konferencii v Primaciálnom paláci vidieť reprodukciu fresky v takmer skutočných rozmeroch ako je na Michelozzovom nádvorí vo Florencii. Neskôr bude umiestnená pre záujemcov v podchode Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave natrvalo. Súčasne vychádza aj informačný leták o vedute Bratislavy v slovenčine, angličtine a taliančine, ktorý si záujemci môžu vyzdvihnúť na MÚOP alebo BTB.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk