ROZHOVOR: Pavel Dvořák sa presťahoval do Číny a žije svoj sen. Číňania majú väčšinou dlhšie vzťahy ako Slováci

Rozhovor, Pavel Dvořák
Foto: Archív Pavla Dvořáka - koláž Bratislavadeň

Hovorí sa, že ak máte nejaký sen, po ktorom veľmi túžite, splní sa vám. Pavlovi Dvořákovi sa jeho detský sen splnil na 100 percent. Prečítajte si zaujímavý rozhovor, ktorý vás prenesie o tisícky kilometrov do Číny.

Ak sa zaujímate o cestovanie, možno ste už narazili na knihu Moja čínska dekáda, ktorú napísal Pavel Dvořák. Pochádza z obce Budmerice pri Pezinku, no ako názov knihy napovedá, na Slovensku už nežije.

Desať rokov býval v čínskom Šanghaji a pred niekoľkými týždňami sa presťahoval do dedinky Shaxi. Ako tvrdí, na presťahovanie z veľkomesta mal dva dôvody. Prvým bol dvojmesačný šanghajský lockdown, ktorý veľmi obmedzoval. Druhým dôvodom je počasie – kým v Šanghaji je každý deň 40 stupňov Celzia, na dedinke teplota neprekročí 27 stupňov Celzia.

Pavel vyštudoval čínštinu a pomáhal tlmočiť rokovania s čínskym prezidentom či v rôznych svetových firmách. Momentálne sa venuje blogu, vydáva knihy a točí videá na Youtube, kde si vybudoval viac ako 40-tisícovú základňu fanúšikov. V Číne je od roku 2009 a našiel si tam aj manželku.

Vráťme sa na začiatok. Vždy ste chceli študovať čínštinu alebo ste sa k tomuto jazyku dostali skôr náhodou?

„Čína ma začala fascinovať už v detstve. Čínštinu som sa začal učiť v 9. ročníku na základnej škole. Najprv to bolo iba hobby na jazykovej škole Palisády, ale keď som išiel na vysokú školu, rozhodol som sa čínštine venovať naplno a vybral som sa na štúdium sinológie do Olomouca.“

Ak by vás neživilo dnes to, čo robíte, čomu by ste sa zrejme venovali?

„To veru neviem. Keď som bol dieťa, sníval som, že raz budem animátor, architekt, alebo tanečník. Tak možno jedno z toho.“

Rozhovor, Pavel Dvořák
Pavel sa dostal vďaka práci aj do čínskeho parlamentu.Foto: Archív Pavla Dvořáka

V Číne ste sa venovali prekladaniu a tlmočeniu. Učili ste aj Číňanov po slovensky?

„Prekladom ani tlmočeniu sa už nevenujem. Preložil som síce jednu knihu z čínštiny, ale len preto, že som si to chcel vyskúšať, písaným prekladom som sa sám nikdy nevenoval. Dlho som tlmočil, ale aj to už roky nie je mojím primárnym zamestnaním. Pred pandémiou som mal cestovnú kanceláriu a dnes sa živím vydávaním kníh a tvorbou videí na Youtube. Číňanov som nikdy neučil po slovensky.“

Prvýkrát ste do Číny vyrazili v roku 2009 a ostali ste tam dodnes. Čo sa vám na krajine zapáčilo natoľko, že ste sa rozhodli natrvalo ostať?

„Bol to môj detský sen, Čína ma fascinovala a vždy som si chcel vyskúšať, aké je to žiť v Číne. Ten život sa mi potom zapáčil, v Číne sa mi žije dobre. Miestna mentalita mi veľmi vyhovuje, majú výborné jedlo a nádhernú a veľké krajinu.“

Rozhovor, Pavel Dvořák
Stretnutie s obľúbeným hercom Jackiem Chanom.Foto: Archív Pavla Dvořáka

Máte čínsku manželku. Pociťujete vo vzťahu nejaké zásadné odlišnosti, ktoré plynú z rozdielnosti kultúr?

„V Číne je oveľa viac vo vzťahu rozdelená rola ženy a muža, čo mne celkom vyhovuje. V našej spoločnosti sa tento rozdiel pomaly stiera, ľudia sú vo vzťahu viac samostatní a vyrovnaní. V Číne sa viac prihliada na spoločný život a spoločné ciele, než na individuálne. Ľudia sú ochotní vo vzťahoch robiť väčšie obety než ľudia u nás, čo častokrát vytvára vzťahy, ktoré vydržia dlhšie. Ale samozrejme nie vždy.“

Rozhovor, Pavel Dvořák
Pavel je šťastne ženatý, svoju vyvolenú našiel v Číne.Foto: Archív Pavla Dvořáka

Poviete nám viac o zvykoch v randení a svadbách v tejto krajine?

„S randením začínajú ľudia celkom neskoro, väčšinou až na vysokej škole. Zato svadby tradične prichádzajú veľmi rýchlo. Vzťahy bez svadby v Číne takmer neexistujú, svadba je stále jasná voľba pre väčšinu párov. Máme v okolí veľa dlhotrvajúcich vzťahov, ale samozrejme aj také, ktoré nefungujú.“

Pred koronavírusom ste veľa po Číne cestovali. Kde sa vám páčilo najviac?

„Najradšej mám provinciu Yunnan. Pred pár týždňami sme sa sem aj s manželkou presťahovali, lebo v Šanghaji sme to už nemohli vydržať. Posledné mesiace sú tam nepretržité horúčavy, plus dvojmesačný lockdown nám život v tom meste dosť znepríjemnil.“

Rozhovor, Pavel Dvořák
Pavel po Číne vo veľkom cestoval.Foto: Archív Pavla Dvořáka

Venujete sa natáčaniu videí na Youtube, kde sa vyjadrujete o čínskej svokre, lockdownoch a na streame bola aj Vaša manželka. Sleduje Vaše videá aj rodina manželky a rozumie, o čom sú?

„Moja manželka ich samozrejme sleduje, každé video jej ukazujem a ona mi aj radí, čo zlepšiť a podobne. Je veľmi dobrý radca. Len žiaľ nevie po slovensky, tak jej ich vždy musím prekladať. Zvyšok mojej čínskej rodiny ich nesleduje, lebo im nerozumie, ale vedia, že ich natáčam. Moja slovenská rodina ich sleduje.“

Čína má veľmi prísne lockdowny a jeden bol aj nedávno. Sú lockdowny tento rok o niečo miernejšie ako v rokoch 2020 a 2021?

„Žiaľ nie sú. Skôr naopak, sú ešte horšie, lebo súčasné varianty covidu sú oveľa viac nákazlivé. Čínske lockdowny znamenajú, že sa týždne nesmie vychádzať ani z vlastného bytu. A to bez výnimky.“

Rozhovor, Pavel Dvořák
V Šanghaji boli veľmi prísne lockdowny.Foto: Archív Pavla Dvořáka

Chystáte sa na nejakú dovolenku alebo výlet v blízkom období?

„My sme sa preťahovali do nádhernej dedinky Shaxi uprostred hôr. Takže najbližšie týždne budeme cestovať maximálne po blízkom okolí. I keď televízia od septembra začína vysielať môj cestovateľský seriál a tak najbližšie týždne budem zasypaný robotou, musím zostrihať desiatky hodín natočeného materiálu do dvanástich dielov. Takže na cestovanie asi moc času nebude. Po Číne sa síce cestovať dá, ale je to spojené s veľkými rizikami. Na každom mieste hrozí v každom momente lockdown. Napríklad na ostrove Hainan teraz zaviedli lockdown kvôli covidu a 80-tisíc turistov ostalo uväznených v hoteloch na týždne. Takže cestovanie nie je stále veľmi jednoduché.“

Rozhovor, Pavel Dvořák
Mladá rodina dala zbohom Pekingu a uprednostnila pokojnejšiu dedinku.Foto: Archív Pavla Dvořáka
Rozhovor, Pavel Dvořák
Z cestovania po Číne.Foto: Archív Pavla Dvořáka
Rozhovor, Pavel Dvořák
Z cestovania po Číne.Foto: Archív Pavla Dvořáka

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk