Domovom mladej rodiny je momentálne Egypt, no Ľubka kedysi žila a pracovala na Slovensku. Ako sa jej v slnečnej krajine pyramíd a faraónov žije?
Egypt patrí k obľúbeným dovolenkovým destináciám Slovákov. Krajina sa od tej našej odlišuje nielen teplejším podnebím a výskytom mora, ale aj náboženstvom či kultúrou. Svoje o tom vie 44-ročná Ľubomíra Mohamady, ktorá sa s nami rozhodla podeliť o svoj jedinečný životný príbeh.
Ľubka vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Ako novinárka pracovala až do svojho odchodu zo Slovenska a zbohom písaniu nedala ani v novom domove (do Egypta odišli manželia v roku 2019). Dovolenka v Egypte jej zmenila pred mnohými rokmi život o 180 stupňov, pretože tam spoznala svojho súčasného manžela.
Ľubka je aktívnou na sociálnych sieťach, kde zaujímavou formou informuje o živote a postavení žien v Egypte, vysvetľuje základné rozdiely v randení egyptských a slovenských mužov či opisuje viac Egypt. Ženy jej posielajú aj svoje skutočné príbehy z Egypta, ktoré prerozpráva vo videách a ako hovorí, niektoré príhody by nevymysleli ani scenáristi telenoviel.
Nechýbajú vlogy zo života jej rodiny či odpovedanie na otázky jej sledovateľov. V rozhovore sa dozviete, čo bol pre Ľubku po presťahovaní najväčší šok, akú najpikantnejšiu otázku od ľudí dostala či to, ktoré miesta v Egypte odporúča navštíviť.
Na Slovensku ste pracovali ako novinárka. Bolo to Vaše vysnívané povolanie? Pracujete v tejto oblasti stále?
„Bolo to moje vytúžené povolanie už od detstva a som veľmi rada, že sa stalo aj mojou skutočnou profesiou. Pred narodením detí som roky pracovala ako šéfredaktorka vtedy najčítanejšieho ženského týždenníka, a novinárčine sa venujem dodnes. Okrem písania článkov pre slovenské médiá je mojou hlavnou vášňou tvorba online obsahu na mojom YouTube, TikToku, Instagrame a Facebooku.“
Aké je Vaše obľúbené miesto v Bratislave?
„Kramáre, kde som dvadsať rokov žila, Koliba, Železná studnička, historické centrum mesta, Devín, nábrežie… Celá Bratislava je moja obľúbená!“
Vaše začiatky s partnerom neboli ľahké – mali ste vzťah na diaľku, v Egypte bolo revolučné obdobie a rodičia Vášho partnera chceli pre neho skôr egyptskú nevestu. Napriek tomu váš vzťah vydržal a v Káhire ste sa vzali. Čo je Vaším receptom na šťastný a stabilný vzťah?
„Najdôležitejšie, najmä pokiaľ ide o medzinárodné manželstvá, je vybrať si partnera s podobnými hodnotami a rodinným zázemím, ako máte vy. To, plus vzájomná láska, rešpekt, otvorená komunikácia a schopnosť robiť kompromisy sú tými základnými ingredienciami každého stabilného vzťahu.“
Keď Vášmu manželovi v roku 2019 nepredĺžili na Slovensku trvalý pobyt, rozhodli ste sa s deťmi odletieť do Hurghady. Nebáli ste sa presťahovať do krajiny, ktorá má úplne odlišnú kultúru, v akej ste vyrastali?
„Do Egypta som pravidelne chodievala od roku 2009, keď sme sa s Mohamedom zoznámil a vedela som, že aj tam sa dá žiť slušný, pekný život. Takže som sa nebála, ale jednoduché to rozhodne nebolo a trvalo mi niekoľko mesiacov, kým som sa z toho nášho traumatického odchodu zo Slovenska spamätala.“
Čo bol pre vás najväčší kultúrny šok, keď ste prišli do Egypta?
„Keďže manžel pochádza z Káhiry a práve v tomto veľkomeste sme sa aj zoznámili, najväčší šok som prežila práve tam – to obrovské množstvo ľudí, hluku a prachu mi doslova vyrazilo dych.“
Naučili ste sa arabčinu, ktorou sa hovorí v Egypte? Dohovárate sa s inými obyvateľmi aj angličtinou?
„Základy arabčiny som už pochytila, väčšinou sa však s miestnymi rozprávam po anglicky. V Hurghade to nie je žiadny problém, a ani pri stretnutiach s mladšími ľuďmi – deti sa tu učia angličtinu denne už od škôlky.“
Máte dvoch synov, ktorí sa narodili na Slovensku. Akým jazykom sa s nimi doma rozprávate?
„S Karimkom (8 rokov) a Adamkom (5 rokov) sa od ich narodenia rozprávam iba po slovensky, manžel zase arabsky. Odmalička som im púšťala rozprávky v angličtine a tá je hlavným jazykom aj v škole a školke, do ktorej chodia, takže plynulo ovládajú tieto tri jazyky. A ešte sa k tomu začali učiť aj nemčinu.“
Správajú sa inak Egypťania vo vzťahu so ženou, ako Slováci? V čom sú z Vášho pohľadu najvýraznejšie odlišnosti?
„Keď vás muž ľúbi – či je Egypťan alebo Slovák – správa sa k vám ako ku kráľovnej a záleží mu na tom, aby ste boli šťastná. A takého manžela mám aj ja. Všeobecne by som však povedala, že egyptskí chlapi sú tradičnejší a ženy viac ochraňujú, niektorí aj viac kontrolujú. Ale tak ako všade, nie sú všetci rovnakí.“
Dovolenky prajú letným láskam a mnoho žien sa vracia z Egypta zamilovaných do Egypťana. Niektorí muži však lichotia žene a venujú jej pozornosť len preto, aby mali z nej nejaký benefit. Dá sa nejako rozoznať, kedy to Egypťan myslí seriózne a kedy nie?
„Zaľúbených Sloveniek do Egypťanov veru nie je málo, v každom lietadle z Hurghady sa ich zopár nájde. Dostanú tu to, čo im doma častokrát chýba – pozornosť, lichôtky, krásne slová o láske, ponuky na sobáš. ‘Biznizmeni s láskou’, ktorých je v turistických letoviskách veľa, presne vedia, čo na ženy platí. Keď sa k tomu priráta horúce egyptské slnko, šum mora, vzrušujúca orientálna vôňa, pri pohľade do tajomných očí miestneho fešáka stratí hlavu nejedna cudzinka. Aj taká, ktorá sa pred dovolenkou zaprisahávala, že jej sa to nikdy nestane. Dôležité je však uvedomiť si, že väčšina takýchto mužov to neberie ako seriózny vzťah – iba ako šancu dostať sa k peniazom či novému iPhonu. A tak, keď vás Egypťan začne zahŕňať srdcervúcimi historkami, ako prišiel o prácu, ako jeho mama potrebuje drahú operáciu či ako sa mu rozbil mobil, utekajte. Varovným signálom je, aj keď vás tlačí rýchlo do manželstva a sníva o živote na Slovensku, hoci častokrát ani netuší, kde sa naša krajina nachádza. Je jasné, že mu ide viac o pobyt v Európskej únii, ako o vás.“
Ľudia sa Vás na sociálnych sieťach pýtajú rôzne otázky o egyptských ženách, životnom štýle v tejto krajine či na stereotypy, ktoré následne výstižne vysvetlíte. Aká je najpikantnejšia otázka, ktorú vám niekto položil?
„Či je pravda, že je v Egypte normálne, že manželia holia intímne partie svojim manželkám. (úsmev) Nie je to pravda, Egypťanky chodia na depiláciu do beauty salónov a pred svojimi manželmi sa snažia byt vždy tip-top, bez jediného chĺpka.“
Nemáte problém si dať občas hidžáb (šatku, ktorá zakrýva vlasy), čo vidieť aj na niektorých Vašich fotografiách či vlogoch. Aké sú pravidlá jeho nosenia na verejnosti či doma? Nosia Egypťanky aj nikáb, ktorý zakrýva všetko okrem očí ?
„Hidžáb nosím iba výnimočne, a to keď ideme na návštevu k manželovej rodine, kde viem, že všetky ženy budú mať vlasy zahalené. Šatku však nenosím ako ony, nie som moslimka. Takže si ju prehodím len symbolicky a vlasy mi vždy vlastne vidieť. Nemajú s tým problém, vážia si, že sa aspoň trochu snažím vyjadriť rešpekt ich zvykom a náboženstvu. Moslimky by mali šatku nosiť tak, aby im netrčal ani vlások. Doma ju mať nemusia. Iba v prípade, ak je u nich na návšteve nejaký muž, ktorý nepatrí k najbližším príbuzným. Pred starým otcom, otcom, bratom, synom či vnukom sa zahaľovať nemusia. Ale mnohé modernejšie moslimky sa nezahaľujú ani na verejnosti, v Egypte nie je hidžáb povinný. Nikáb tu nosí iba pár percent žien, je tu skôr výnimkou.
Ak máte chvíľku pre seba popri starostlivosti o rodinu, domácnosť a sociálne siete, ako trávite voľný čas a „čistíte“ si hlavu?
„Ideálne prechádzkou popri mori, počúvaním šumu vĺn – to vyčistí hlavu naozaj dôkladne. Ale rada si pozriem aj nejaký dobrý film.“
Egypt patrí k obľúbeným dovolenkovým destináciám. Ktoré miesta podľa Vás stoja určite za návštevu mimo hotelových rezortov?
„Bez debaty sú to veľkolepé pyramídy v Gíze a úchvatné chrámy v Luxore a Karnaku. Úžasným zážitkom je aj plavba po Níle, návšteva Káhiry či výlet do Sahary. V Egypte je stále čo objavovať a obdivovať.“
Jedia Egypťania príliš odlišné jedlá ako na Slovensku? Ktoré jedlo z egyptskej kuchyne je Vaše obľúbené?
„Základ egyptskej kuchyne tvorí arabský chlieb, zelenina, syry, vajíčka, fazuľa, ryža a kuracie či hovädzie mäso. Mnohé jedlá sú podobné ako na Slovensku, len sa dochucujú a podávajú inak. Najobľúbenejšou je u nás doma egyptská ryža, veľmi jednoduchá na prípravu:
1. V hrnci zohrejte trochu masla a oleja. Pridajte surové cestoviny (niťovky) a opečte ich za stáleho miešania do zlatista (3 až 5 minút).
2. Pridajte ryžu a všetko zmiešajte.
3. Zalejte vriacou vodou a pridajte soľ.
4. Varte približne 15 minút.
5. Pred servírovaním nechajte ešte 5 minút postáť. Dobrú chuť! (úsmev)“