Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Miroslav Bdžoch porušil zákon a vytvára neprimeraný tlak. Tvrdí to výbor Lekárskeho odborového združenia (LOZ) UNB vo svojom stanovisku. Odbory v UNB predložili návrh novej kolektívnej zmluvy riaditeľovi už v októbri minulého roka.
„Riaditeľ porušil zákon a do 30 dní sa písomne nevyjadril, s ktorými ustanoveniami nesúhlasí. Dodnes ignoruje aj dohodnuté termíny. Táto situácia nás zaráža o to viac, že riaditeľ je nominantom sociálnej vlády a žiadame ministra, aby situáciu riešil,“ uvádza sa v stanovisku.
Podľa LOZ začal zároveň riaditeľ UNB vyvíjať podobný tlak na sestry ako v prešovskej fakultnej nemocnici. Riaditeľstvo UNB prestalo s odborovými združeniami komunikovať v otázke kolektívnej zmluvy. Namiesto komunikácie o kolektívnej zmluve podľa LOZ riaditeľ obchádzal sestry, ktoré mali podpisovať papiere pripravené vedením nemocnice. Sestry v nich mali žiadať predĺženie starej kolektívnej zmluvy do leta, tak ako to navrhovalo riaditeľstvo.
„Mnohé sestry podpísali dokument pripravený vedením nemocnice, v ktorom vyjadrovali nesúhlas s postupom ich odborových zástupcov. Sestrám boli podávané neúplné a skreslené informácie, že lekári ich chcú obrať o peniaze a podobne. Je hanbou, k čomu sa uchyľuje vedenie nemocníc, no žiaľ, ale takéto správanie sa v slovenských nemocniciach stáva normou,“ zhodnotil situáciu výbor LOZ.
Podľa zverejnených informácií mali odbory podpísať predĺženie kolektívnej zmluvy ešte 18. decembra minulého roka. „No vedenie nemocnice počas prípravy už oboma stranami odsúhlaseného návrhu na predĺženie kolektívnej zmluvy o jeden mesiac začalo s presviedčaním sestier. Týmto chcelo neférovým spôsobom pritlačiť na odborových predákov SOZ-u (Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb – pozn. red.), aby pod vzniknutým tlakom podpísali predĺženie kolektívnej zmluvy tak, ako si to želá vedenie nemocnice,“ píše sa v stanovisku.
Ako upozornilo LOZ, vedenie nemocnice sa podobným spôsobom snaží tlačiť na jednotlivých lekárov, aby dosiahlo kolektívnu zmluvu, v ktorej budú horšie podmienky pre zamestnancov ako v návrhu odborov. LOZ preto vyzýva ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, aby riaditeľom nemocníc v jeho gescii vysvetlil, že odbory, aj keď môžu byť z pohľadu vedenia vnímané ako nepríjemný partner, sú legitímnou súčasťou rokovaní.
„Upozorňujeme, že nepodpísanie kolektívnej zmluvy môže ohroziť chod UNB, čo súčasnú zložitú situáciu v slovenských nemocniciach môže ešte zhoršiť,“ uzavrel výbor.
Vedenie nemocnice sa podľa hovorkyne UNB Petry Stano Maťašovskej dôrazne ohradzuje voči obvineniu z porušenia zákona o kolektívnom vyjednávaní a z údajného nátlaku na zamestnancov. „Ide o účelové tvrdenie zástupcu LOZ, pravdepodobne so zámerom vyvolať napätie medzi zamestnancami UNB,“ reagovala. Maťašovská zároveň ubezpečila, že v UNB sa nič mimoriadne nedeje.
„Vedenie UNB dlhodobo aktívne komunikuje so zamestnancami ohľadne ich pracovných podmienok. Kolektívne vyjednávanie so zástupcami všetkých deviatich odborových organizácií UNB sa skončilo v polovici decembra 2015 prijatím návrhu, ktorý predložili zástupcovia všetkých deviatich odborových organizácií jednotne, a to predĺžiť v súčasnosti platnú kolektívnu zmluvu s aktualizovanými prílohami len do 31. januára tohto roka,“ priblížila Maťašovská. Dodala, že odborári nesúhlasili s návrhom predĺženia do 30. júna tohto roka, ktorý na základe analýzy všetkých dostupných podkladov predložilo vedenie UNB.