Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave zverejnil na svojej webovej stránke informácie o záťaži mínusových teplôt na náš organizmus.
Ak sú teploty hlboko pod nulou, naše telo s tým bojuje. Ako uviedol bratislavský regionálny úrad verejného zdravotníctva, mrazivé počasie znášajú ťažšie najmä ľudia s chorými cievami a srdciarov mínusové teploty podľa slov úradu doslova ohrozujú na živote.
„Pre srdciarov platí základná rada – vyhnite sa rýchlej chôdzi na studenom vzduchu. Srdciari si musia dávať pozor najmä na nízke ranné teploty a studený vietor, ktorý fúka rovno do tváre. Vdychovaním studeného vzduchu môže dôjsť k zúženiu ciev a tým k vyvolaniu srdcového záchvatu. Najmä pacienti s angínou pectoris, teda tí, ktorí trpia na nedokrvenie srdca, by mali spomaliť chôdzu a mali by minimalizovať aktivity v mrazivom ovzduší,“ uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave.
Podľa informácií od úradu sú ďalšou ohrozenou skupinou malé deti, ktoré nemajú dostatočnú schopnosť tepelnej regulácie. Úrad preto uvádza, že deti by mali byť počas pobytu vonku dobre oblečené a chránené proti mrazivému vzduchu.
„Pre určitú skupinu ľudí trpiacich na astmu platí, že mrazivý vzduch spúšťa astmatický záchvat. Astmatici by si mali dávať pozor aj na respiračné vírusy, ktoré kolujú medzi ľuďmi v zime,“ uvádza úrad.
K ďalšej rizikovej skupine patria seniori, pretože tí sa ťažšie prispôsobujú teplotným zmenám. Ako dodal úrad, čím je človek starší, tým ťažšie túto záťaž znáša. „Pri nízkej teplote musí srdce viac pracovať, aby si udržalo telesnú teplotu. Extrémnej zime by sa mali vyhnúť aj ľudia s oslabenou imunitou, ktorí len nedávno prekonali ochorenie, preťažení ľudia, ktorí žijú v dlhodobom strese a bezdomovci, ktorí sú priamo ohrození podchladením, čo je stav ohrozujúci život,“ informuje bratislavský úrad.
Zimné mrazy sú mimoriadne nebezpečné aj pre pacientov so zvýšeným krvným tlakom, pretože v zime narastá krvný tlak dokonca až o 33 percent. Aj z toho dôvodu dopĺňa Úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave rady pre „srdciarov“, ku ktorým patria tieto:
- pri extrémne nízkych teplotách ostaňte radšej doma, ak už musíte ísť von, vezmite si radšej viac tenších vrstiev oblečenia, dajte si čiapku, šál, rukavice a teplé ponožky – najviac teploty človek stráca hlavou, nohy i ruky najrýchlejšie prechladnú,
- vyhnite sa rýchlej chôdzi na studenom vzduchu, ak toto odporúčanie nedodržíte, môžete pocítiť bolesť na hrudi,
- nedýchajte studený vzduch, vdychovanie studeného vzduchu spôsobuje srdcové záchvaty a vaše cievy budú na chlad reagovať kŕčmi a zúžením.
Na záver bratislavský regionálny úrad verejného zdravotníctva dopĺňa, že alkohol všeobecne spôsobuje rozšírenie ciev, pričom ľudský organizmus reaguje vonku inak než vo vnútri. Pri vypití väčších dávok alkoholu môže preto dôjsť k otupeniu pocitu chladu, avšak toto môže privodiť spánok a poruchy vedomia, pri ktorých hrozí riziko úmrtia na podchladenie.