Roky plánované zariadenie pre seniorov, ktoré by malo vyrásť na ulici K železnej studienke v Bratislave, nakoniec možno ani nepostavia. K výstavbe zariadenia pre seniorov, ktorý tam plánuje postaviť mestská časť Staré Mesto, totiž hlavné mesto vydalo nesúhlasné stanovisko.
Podľa bratislavskej radnice „zariadenie sociálnych služieb svojím umiestnením, hmotovou kompozíciou stavby, architektonickým výrazom, množstvom spevnených hmôt riešených na úkor plôch zelene bez vytvorenia parkovo-oddychovej zóny pre klientov zariadenia nerešpektuje výnimočnú kvalitu tohto mestského a prírodného prostredia pri vstupe do rekreačno-oddychovej zóny Železná studienka“. Staré Mesto sa však nevzdáva, miestni poslanci totiž zaviazali starostu Radoslava Števčíka, aby vyzval bratislavského primátora na prehodnotenie záväzného stanoviska.
Výstavbu zariadenia sociálnych služieb na ulici K železnej studienke mestská časť Staré Mesto pripravuje už od roku 2012, keď staromestskí poslanci schválili investičný zámer. O vydanie záväzného stanoviska Staré Mesto žiadalo už bývalé vedenie hlavného mesta, to však aj napriek urgenciám ponechalo rozhodnutie až na súčasné vedenie Bratislavy. Nové vedenie mesta k projektu vydalo nesúhlasné záväzné stanovisko. Bratislavská radnica tvrdí, že navrhované riešenie nevytvára kvalitné zariadenie sociálnych služieb, ktoré by zohľadňovalo súčasné trendy takýchto zariadení. Staré Mesto preto žiadajú, aby upravilo projektovú dokumentáciu k investičnému zámeru.
„Hlavné mesto SR Bratislava pri vydávaní záväzného stanoviska k investičnej činnosti, týkajúceho sa výstavby Zariadenia sociálnych služieb na Železnej studničke, starostlivo projekt posúdilo. Viackrát sme už žiadateľa vyzvali doplniť svoju žiadosť tak, aby projekt výraznejšie zohľadňoval aj sociálny aspekt navrhovanej stavby, nielen jej technické riešenie. Vedenie mesta je totiž presvedčené, že starší ľudia, ktorí by takéto zariadenie využívali, si zaslúžia skutočne plnohodnotné a dôstojné prostredie na život,“ priblížila hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ako doplnila, problém je v samotnom charaktere projektu. „Zariadenie pre našich seniorov by malo totiž prinášať pre jeho obyvateľov aj určité oddychové zóny, priestor na sociálne aktivity, a ten súčasný projekt, žiaľ, neposkytuje,“ vysvetľuje ďalej Skokanová.
Staré Mesto celú situáciu vidí inak a tvrdí, že hlavné mesto ich už roky „ťahá za nos“. „My sme žiadali stanovisko k územnému konaniu, tam sa majú vyjadrovať k hmote a nie ako nás zavádzali štyri roky, že raz je tam priveľa stromov, potom primálo, potom parkovacie miesta, inak treba okná – to sú už veci v stavebnom konaní. Od začiatku to boli prieky, bývalý primátor nedal žiadne stanovisko a ťahal nás za nos. Zariadenie už mohlo byť postavené,“ povedala počas februárového zasadnutia miestneho zastupiteľstva staromestská poslankyňa Barbora Oráčová.
„To je facka Staromešťanom, pretože dobre vedia, že Staré Mesto je mestská časť s najväčším počtom seniorov,“ skonštatovala k záväznému stanovisku mesta. Niektorí staromestskí poslanci však za tým vidia aj prípadné záujmy iných skupín. „Je to perfektný projekt, je tam zeleň, pokoj a pre našich starších spoluobčanov úplne ideálny. Ale to sa asi kríži s požiadavkami developerov, ktorí si asi robia zálusk na túto lokalitu, lebo z hľadiska komerčného charakteru je pomerne bonitná,“ domnieva sa staromestský poslanec Martin Gajdoš.
Vedenie Starého Mesta tak po nesúhlasnom stanovisku od bratislavskej radnice stálo pred rozhodnutím, čo bude s projektom ďalej. Uvažovali dokonca aj o tom, že od zámeru odstúpia. Nakoniec to však mestská časť ešte nevzdáva, staromestskí poslanci poverili starostu Števčíka, aby vyzval primátora Bratislavy Iva Nesrovnala na prehodnotenie záväzného stanoviska.
„Ak by došlo k požadovaným úpravám, projekt by sme opätovne posúdili a stanovisko by sme určite prehodnotili. Cieľom opatrení je skutočne poskytnúť obyvateľom, ktorí by toto zariadenie využívali, bezpečný a pokojný domov, ktorí si nepochybne zaslúžia,“ odpovedá za mesto Skokanová. Radnica však trvá na tom, že projekt v súčasnej podobe neprejde. Podľa mesta súčasný návrh presadzuje množstvo spevnených plôch riešených na úkor zelene, chýba tam parkovo-oddychová zóna pre klientov zariadenia a projekt podľa nich nerešpektuje výnimočnú kvalitu tohto mestského prostredia.
„Pri posudzovaní takýchto projektov je dôležité zohľadňovať nielen stanovené regulatívy, ktoré sa týkajú technických riešení, ale rovnako aj ďalšie atribúty sociálnej a občianskej vybavenosti. Od začiatku máme záujem situáciu riešiť, veríme preto, že nájdeme s mestskou časťou riešenie,“ dodala Skokanová na záver.