Psíčkari z Petržalky dostanú viac košov, samospráva zasiela výzvy neplatičom dane za psa

Psy v Petržalke
Foto: Gettyimages, Petržalka - koláž Bratislavadeň

Na najväčšom sídlisku v Bratislave pribudnú ďalšie nádoby na psie exkrementy, pracovníci sa o ne starajú najmä v soboty.

Do Petržalky sa sťahuje ročne veľa nových obyvateľov, medzi ktorých patria zaručene aj majitelia psov. Pri prechádzke s ich štvornohými miláčikmi sa často stáva, že na psích košoch chýbajú sáčky alebo sú odpadkové koše preplnené. Pomôcť by mali ďalšie koše pre psov.

Efektívnejší zber odpadu

Doteraz bolo v uliciach Petržalky osadených 135 košov na psie exkrementy. Pracovníci sa o ne starajú minimálne trikrát do týždňa a v teréne sú najmä v soboty.

Obyvatelia si všimli, že zmizli niektoré zelené koše pre psy. Psie exkrementy putovali do rovnakej spaľovne, ako iný komunálny odpad a miešal sa s obyčajným odpadom. Ďalšími dôvodmi sú časté útoky vandalov či vyhadzovanie iného odpadu ako exkrementov.

Samospráva chce úplne odstrániť zelené koše a nahradiť ich novými kamennými na zmesový odpad. Do jesene by malo na sídliskách pribudnúť 1100 kamenných košov a ich súčasťou budú taktiež držiaky so sáčkami na exkrementy. Zber odpadu a jeho likvidácia bude efektívnejší.

Výzvy neplatičom dane za psa

V Petržalke je evidovaných viac ako 5-tisíc psov, no nie všetci majitelia si plnia zákonnú povinnosť a platia. Každý psíčkar musí písomne oznámiť príslušnej mestskej časti prítomnosť psa do 30 dní, odkedy si ho priniesol domov a zároveň zaplatiť daň za psa.

Niektorí psíčkari však nie sú zodpovední a nechcú zaplatiť ani napriek opakovaným výzvam. Ak nebudú spolupracovať, dlh zbytočne narastie a ocitnú sa na exekučnom konaní.

Petržalka eviduje tento rok viac ako 595 neplatičov dane za psa. Ak nezaplatí majiteľ psa daň do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, stáva sa dlžníkom. V prípade dosiahnutia výšky dlhu 68 eur a viac petržalský referát miestnych daní a poplatkov odovzdá prípad na právny referát, ktorý zabezpečuje vymáhanie cez súdnych exekútorov.

Dlžníkovi nabiehajú aj úroky z omeškania dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Sadzba dane za psa v Petržalke sa určuje podľa veľkosti psa a berie sa do úvahy aj fakt, či ho chová majiteľ v byte alebo dome. Maximálna výška je 67 eur.

Každý platič daní za psa má nárok na bezplatný zásobník s 12 rolkami vreciek na psie exkrementy, ktorý si môžete vyzdvihnúť na petržalskom miestnom úrade. Peniaze z daní putujú na údržbu smetných košov na psie exkrementy či do starostlivosti o oplotené výbehy pre psov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk