Agatha Toott Borlobaschin získala „titul“ prvej upálenej bosorky z Prešporka.
Ak bola žena obvinená z bosoráctva, nemala pred 400 rokmi žiadnu šancu na prežitie. Ľudia sa čarov báli a najjednoduchšia cesta, ako ich poraziť, bolo usmrtiť dotyčnú osobu, ktorá mala mať nadprirodzené schopnosti. Veľakrát boli nespravodlivo obvinené krásne a vzdelané ženy, ktoré sa ničím neprevinili.
Smrť v plameňoch
Niektoré bosorky boli upálené, čím sa mala očistiť ich čierna duša. Iné bosorky utopili, bol to test. Ak sa väzenkyňa utopila, nebola bosorkou a jej duša bola spasená. Pokiaľ vyplávala väzenkyňa na hladinu a neutopila sa, ľudia verili, že bola skutočnou bosorkou a že zázračne prežila vďaka čarom.
V starej Bratislave stálo niekoľko drevených popravísk, najznámejšie boli na Hlavnom námestí a pri Michalskej bráne. Práve na druhom popravisku bola upálená v roku 1602 žena, ktorej meno sa zapísalo do histórie hlavného mesta.
Udala ju mäsiarova žena
Prvou osobou, ktorá bola v Prešporku súdená pre čarodejníctvo, bola tridsaťročná Agatha Tott Borlobaschinová. Udala ju manželka mäsiara s tým, že Agatha je bosorka a vrahyňa.
Agatha bola obvinená z obcovania s diablom pred vlastným manželom a lietania na metle. Taktiež mala oslepiť inú ženu a to tak, že zašila ropuche oko ihlou a vlasom. Zodpovedala aj za rozpad biznisu mäsiara – mäso z dobytka začarovala a spôsobila chorobu aj samotnému mäsiarovi.
Agathu uväznili a mučili. K všetkým obvineniam sa napokon priznala. Následne zaznel nad úbohou ženou rozsudok – verejné upálenie na popravisku pri Michalskej bráne.
Bosorku pripomína pamätná tabuľa
Na rozhraní Župného a Hurbanovho námestia bola Agatha 24. mája v roku 1602 verejne upálená. Na mieste jej upálenia stojí podnes pamätná tabuľa.
Známou prešporskou bosorkou bola aj Alžbeta Magysányiová. Podobne ako Agatha, aj Alžbeta bola obvinená z obcovania s diablom, ovládala živly ako mráz a vietor, pomocou ktorých zničila úrodu miestnym obyvateľom. Ani ona sa nevyhla smrti upálením.
Obe ženy boli odsúdené na trest smrti za panovania Rudolfa Habsburského. Traduje sa, že uhorský kráľ sa sám rád venoval alchýmii a rôznym druhom okultizmu. To však očividne už nikomu neprekážalo…
Procesy s bosorkami boli definitívne zrušené až za vlády Márie Terézie v polovici 18. storočia.