V bratislavskom podhradí plánuje developer vybudovať nové administratívne priestory, obchody a byty. Náklady na výstavbu sa odhadujú na približne 200 miliónov eur.
Projekt Vydrica zahŕňa 450 bytov, 9-tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov, 9 700 metrov štvorcových obchodov, 6 500 metrov štvorcových pre coworking, teda prácu v zdieľanom priestore, kde ľudia vykonávajú na sebe nezávislé aktivity, nie sú kolegami a teda nepracujú pre tú istú spoločnosť, a 700 parkovacích miest. V lete začnú prípravné práce a samotné stavanie je naplánované na začiatok roka 2020.
Na tlačovke o tom informovali architekti projektu Vydrica a predstavitelia spoločnosti Vydrica Development a.s., ktorú tvoria spoločnosti Vydrica, a.s., vlastník pozemkov a developerská spoločnosť Lucron, ktorá je súčasťou medzinárodnej skupiny Iko Real Estate, pôvodom z Luxemburska.
V prvej etape, ktorá sa začína v prvom polroku 2019, chce developer postaviť 208 bytov s celkovou rozlohou 18 209 metrov štvorcových a 2 026 metrov štvorcových pre loggie a terasy. Naplánované sú malé jednoizbové byty, ako aj veľké, pričom najväčší byt bude mať rozlohu 178,80 metra štvorcového a veľkú terasu.
Administratíva obsadí plochu 2 801 metrov štvorcových. Pre obchody je vyčlenených 4 368 metrov štvorcových. Kolaudácia prvej etapy je naplánovaná na druhý štvrťrok roku 2022. Celkové ukončenie výstavby je v pláne v roku 2024.
„Najvyššia budova bude mať päť podlaží a dve ustúpené. Smerom do kopca sa vnímateľná výška domov bude znižovať. Ustúpením podlaží sme vytvorili nové pohľady na hrad a rozšírili verejný priestor,“ uviedol architekt Juraj Benetin zo štúdia Compass Architekti, ktoré spolupracuje na projekte Vydrica. Vydrice budú pešou zónou a pre autá vybudujú podzemné parkovisko. Parkovacie miesta nebudú na predaj. Ľudia použijú špeciálnu aplikáciu na parkovanie.
Okrem spomenutých budov plánuje projekt aj s výstavbou šikmého výťahu na hrad a vybudovaním zastávok pre mestskú hromadnú dopravu alebo priestoru pre turistické autobusy.
Pozemky bývalého Podhradia predalo mesto súkromným investorom na prelome tisícročí a v spolupráci s nimi vypracovalo a schválilo urbanistickú štúdiu. Vydricu získala spoločnosť Avant za 202 miliónov korún. V roku 2004 predala pozemky Urbicomu. Nový vlastník následne vyhlásil architektonickú súťaž na novú zástavbu územia. Výstavba sa však nezačala a po vypuknutí krízy sa hovorilo o predaji pozemkov.
Spoločnosť Vydrica vlastnená Urbicomom ohlásila uzavretie dohody o vytvorení spoločného podniku s Lucron Group. Napokon sa predaj neuskutočnil a akciová spoločnosť Vydrica ako vlastník pozemkov sa dohodla na spolupráci na výstavbe pod taktovkou Lucronu.